Angus Recreation Center, Venues (Essa Minor Hockey)

PrintVenue Calendar
<< PrevJanuary, 2019Next >>
SunMonTueWedThuFriSat
Dec 23Dec 24Dec 25Dec 26Dec 27Dec 28Dec 29
Atom LL1
7:30 AM-8:20 AM
Practice
Novice LL
8:30 AM-9:20 AM
Practice
Peewee Rep
9:30 AM-10:20 AM
Practice
Peewee LL
T (2-2)
1:30 PM
vs. Wasaga Beach Stars 1
[PE031]
Bantam LL
L (2-9)
2:35 PM
vs. Flesherton Golden Hawks
[BW036]
Atom AE
T (2-2)
4:00 PM
vs. Elmvale AE Coyotes
[AC-GB19]
Novice Rep
5:00 PM-5:50 PM
Practice
Atom Rep
W (12-0)
6:00 PM
vs. Creemore Valley Hawks
[AB-GB27]
Bantam Rep
L (4-6)
7:00 PM
vs. Creemore Valley Hawks
[BB-GB14]
Peewee LL
5:00 PM-5:50 PM
Practice
Novice Rep
6:00 PM-6:50 PM
Practice
Atom AE
7:00 PM-7:50 PM
Split Practice
Bantam Rep
7:30 PM-8:20 PM
Split Practice
Bantam LL
8:30 PM-9:20 PM
Practice
Timbits
7:30 AM-8:20 AM
Practice
Goalies
8:20 AM-9:10 AM
Practice (NO FLOOD)
Tyke
9:10 AM-10:00 AM
Practice (NO FLOOD)
Atom LL1
10:10 AM-11:30 AM
Practice
Atom Rep
11:40 AM-12:40 PM
Practice
Peewee Rep
W (1-0)
12:50 PM
vs. Creemore Valley Hawks
[PB-GB30]
Atom AE
W (5-0)
2:10 PM
vs. Collingwood Blackhawks AE4
[AC-GB24]
Novice Rep
L (0-1)
3:15 PM
vs. Almaguin Ice Devils
[NB-GB59]
Dec 30Dec 310102030405
Atom Rep
7:30 AM-8:20 AM
Practice
Atom AE
8:30 AM-9:20 AM
Practice
Timbits
9:30 AM-10:20 AM
Practice
Tyke
1:30 PM-2:20 PM
Practice
Novice LL
2:30 PM-3:20 PM
Practice
Atom LL1
3:30 PM-5:00 PM
Practice
Peewee LL
5:10 PM-6:00 PM
Practice
Novice Rep
W (4-2)
6:10 PM
vs. Wasaga Beach Stars
[NB-GB17]
Peewee Rep
W (4-3)
7:10 PM
vs. Wasaga Beach Stars
[PB-GB29]
Atom Rep
W (4-1)
7:30 PM
vs. Wasaga Beach Stars
[AB-GB24]
Novice Rep
4:00 PM-4:50 PM
Practice
Atom AE
6:00 PM-6:50 PM
Practice
Novice Rep
L (2-6)
7:00 PM
vs. Wasaga Beach Stars
[NB-GB16]
Bantam LL & Bantam Rep
8:00 PM-9:20 PM
Hockey Day in Essa - Skills Preliminaries
Tyke 1 & Tyke 2
7:00 AM-8:20 AM
Hockey Day in Essa - Skills Preliminaries
Novice Rep & Novice LL
8:30 AM-9:50 AM
Hockey Day in Essa - Skills Preliminaries
Atom LL1 & Atom LL2
10:00 AM-11:20 AM
Hockey Day in Essa - Skills Preliminaries
Atom AE & Atom Rep
11:30 AM-12:50 PM
Hockey Day in Essa - Skills Preliminaries
Peewee LL & Peewee Rep
1:00 PM-2:20 PM
Hockey Day in Essa - Skills Preliminaries
All Teams
2:30 PM-3:20 PM
Hockey Day in Essa - Family Skate
All Teams
3:30 PM-4:20 PM
Hockey Day in Essa - Timbits Celebration
All Teams
4:30 PM-5:35 PM
Hockey Day in Essa - Coaches Game
All Teams
5:45 PM-7:15 PM
Hockey Day in Essa - Skills Finale
06070809101112
Goalies
8:00 AM-8:50 AM
Practice
Timbits
9:00 AM-10:20 AM
Practice
Tyke 2
T (0-0)
1:30 PM
vs. Elmvale Coyotes 2
[TE061]
Tyke 1
T (0-0)
1:30 PM
vs. Elmvale Coyotes 1
[TE060]
Atom LL2
L (0-4)
2:30 PM
vs. Osprey Hawks
[AW052]
Atom LL1
3:30 PM-4:20 PM
Practice
Bantam LL
L (3-4)
4:30 PM
vs. Grand Valley Twisters
[BW034]
Peewee Rep
W (6-1)
5:50 PM
vs. Dundalk Storm
[PB-GB31]
Bantam Rep
L (2-7)
7:00 PM
vs. Wasaga Beach Stars
[BB-GB61]
Atom AE
7:00 PM-7:50 PM
Practice
Atom LL1
8:00 PM-8:50 PM
Practice
Junior Eagles
5:30 PM-6:20 PM
Session #1
All Teams
6:30 PM-7:20 PM
Jr. Development Clinic (Timbit & Tyke)
All Teams
7:30 PM-8:20 PM
Sr. Development Clinic (Novice & above)
Bantam Rep
8:30 PM-9:20 PM
Practice
Atom Rep
7:30 PM-8:50 PM
Practice
Novice Rep
6:00 PM-6:50 PM
Practice
Atom LL1 & Atom AE
7:00 PM-7:50 PM
Shared Practice
Peewee Rep
8:00 PM-9:20 PM
Practice
Timbit 1 BLUE & Timbit 2 RED
7:30 AM-8:20 AM
Shared Practice
Timbit 3 GREEN
7:30 AM-8:20 AM
Practice
Tyke 1 & Tyke 2
8:30 AM-9:20 AM
Shared Practice
Atom Rep
9:30 AM-10:50 AM
Practice
Atom LL1
W (4-2)
11:00 AM
vs. Creemore Valley Hawks
[AW048]
Atom LL2
L (1-2)
12:05 PM
vs. Grand Valley Twisters
[AW051]
Bantam Rep
1:30 PM-2:50 PM
Practice
Bantam LL
3:00 PM-4:20 PM
Practice
13141516171819
Peewee LL
8:00 AM-9:20 AM
Practice
Timbit 1 BLUE & Timbit 2 RED
9:30 AM-10:20 AM
Shared Practice
Timbit 3 GREEN
9:30 AM-10:20 AM
Practice
Atom Rep
W (3-1)
1:30 PM
vs. Flesherton Golden Hawks
[O-A-DD-RR4]
Tyke 2
T (0-0)
2:30 PM
vs. Penetang Flames 1
[TE067]
Tyke 1
T (0-0)
2:30 PM
vs. Coldwater Wildcats
[TE066]
Atom LL1
T (4-4)
3:30 PM
vs. Georgian Shores Lightning
[AW050]
Novice Rep
L (1-4)
4:30 PM
vs. Dundalk Storm
[O-N-DD-B2]
Novice LL
5:30 PM-6:50 PM
Practice
Bantam LL
W (1-0)
7:00 PM
vs. Honeywood Hurricanes
[BW033]
Peewee Rep
W (4-0)
7:00 PM
vs. Creemore Valley Hawks
[O-P-DD-RR5]
Atom Rep & Atom AE
8:00 PM-8:50 PM
Shared Practice
Junior Eagles
5:30 PM-6:20 PM
Session #2
All Teams
6:30 PM-7:20 PM
Jr. Development Clinic (Timbit & Tyke)
All Teams
7:30 PM-8:20 PM
Sr. Development Clinic (Novice & above)
Bantam Rep
8:30 PM-9:20 PM
Practice
Peewee Rep
W (6-0)
7:30 PM
vs. Dundalk Storm
[O-P-DD-RR6]
Novice Rep
6:00 PM-6:50 PM
Practice
Atom LL1
7:00 PM-7:50 PM
Practice
Peewee LL
8:00 PM-9:20 PM
Practice
Atom Rep
7:30 AM-8:50 AM
Practice
Tyke 1 & Tyke 2
9:00 AM-10:20 AM
Shared Practice
Atom LL1
L (1-6)
10:30 AM
vs. Honeywood Hurricanes 2
[AW043]
Atom LL2
11:30 AM-12:20 PM
Practice
Bantam Rep
L (2-15)
12:30 PM
vs. Muskoka Rock
[O-B-DD-B1]
Atom Rep
2:00 PM-2:50 PM
Practice
Bantam LL
3:00 PM-4:20 PM
Practice
20212223242526
Novice Rep
8:00 AM-9:20 AM
Practice
Timbit 1 BLUE & Timbit 2 RED
9:30 AM-10:20 AM
Shared Practice
Timbit 3 GREEN
9:30 AM-10:20 AM
Practice
Tyke 1
T (0-0)
1:30 PM
vs. Midland Centennials 1
[TE077]
Tyke 2
T (0-0)
1:30 PM
vs. Midland Centennials 2
[TE078]
Peewee Rep
3:00 PM-4:20 PM
Practice
Atom LL2
4:30 PM
vs. Atom LL1
[AW060]
Atom Rep
W (10-0)
5:30 PM
vs. Creemore Valley Hawks
[O-A-DD-RR3]
Bantam LL
7:00 PM-8:20 PM
Practice
Atom AE
7:00 PM-7:50 PM
Practice
Peewee LL
8:00 PM-8:50 PM
Practice
Junior Eagles
5:30 PM-6:20 PM
Session #3
All Teams
6:30 PM-7:20 PM
Jr. Development Clinic (Timbit & Tyke)
All Teams
7:30 PM-8:20 PM
Sr. Development Clinic (Novice & above)
Bantam Rep
8:30 PM-9:20 PM
Practice
Atom Rep
7:30 PM-8:10 PM
Practice
Peewee Rep
8:10 PM-8:50 PM
Practice
Novice Rep
6:00 PM-6:50 PM
Practice
Novice LL & Atom LL2
7:00 PM-7:50 PM
Shared Practice
Bantam Rep
L (5-8)
8:00 PM
vs. Muskoka Rock
[O-B-DD-B3]
Timbit 3 GREEN
7:30 AM-8:20 AM
Practice
Timbit 1 BLUE & Timbit 2 RED
7:30 AM-8:20 AM
Shared Practice
Atom Rep
8:30 AM-9:20 AM
Practice
Atom AE
9:30 AM-10:30 AM
Practice
Novice LL
10:40 AM-11:30 AM
Practice
Bantam Rep
11:40 AM-12:40 PM
Practice
Atom LL2
L (2-3)
12:50 PM
vs. Creemore Valley Hawks
[AW058]
Bantam LL
W (7-2)
1:50 PM
vs. Shelburne Wolves 2
[BW031]
Peewee Rep
W (1-0)
3:10 PM
vs. Creemore Valley Hawks
[O-P-DD-B1]
2728293031Feb 01Feb 02
Atom LL2
8:00 AM-9:20 AM
Practice
Timbit 2 RED
9:30 AM
vs. Stayner
Timbit 1 BLUE
9:30 AM
vs. Stayner
Novice Rep
1:30 PM-2:20 PM
Practice
Bantam Rep
2:30 PM-3:50 PM
Practice
Atom AE
T (2-2)
4:00 PM
vs. Collingwood Blackhawks AE4
[O-A-AE4/5-RR3]
Atom Rep
T (2-2)
5:15 PM
vs. Muskoka Rock
[O-A-DD-B1]
Bantam LL
7:00 PM-8:20 PM
Practice
Atom AE
W (2-1)
7:00 PM
vs. Shelburne AE Wolves
[O-A-AE4/5-RR4]
Atom Rep
8:00 PM-8:50 PM
Practice
Junior Eagles
5:30 PM-6:20 PM
Session #4
All Teams
6:30 PM-7:20 PM
Jr. Development Clinic (Timbit & Tyke)
All Teams
7:30 PM-8:20 PM
Sr. Development Clinic (Novice & above)
Bantam Rep
8:30 PM-9:20 PM
Practice
Peewee Rep
7:30 PM-8:50 PM
Practice
Atom AE
6:00 PM-6:50 PM
Practice
Peewee Rep
W (1-0)
7:00 PM
vs. Creemore Valley Hawks
[O-P-DD-B3]
Bantam LL
8:00 PM-9:20 PM
Practice
Timbit 1 BLUE
7:30 AM-8:20 AM
Practice
Tyke 1 & Tyke 2
8:30 AM-9:20 AM
Shared Practice
Novice LL
9:30 AM-10:20 AM
Practice
Atom AE
10:30 AM-11:20 AM
Practice
Peewee LL
11:30 AM-12:20 PM
Practice
Atom LL1
12:30 PM-1:20 PM
Practice
Atom LL2
L (4-6)
1:30 PM
vs. Midland Centennials 1
[GTAC12]
Bantam LL
2:30 PM-3:20 PM
Practice
Bantam Rep
3:30 PM-4:20 PM
Practice
Feb 03Feb 04Feb 05Feb 06Feb 07Feb 08Feb 09
Goalies
8:30 AM-9:30 AM
Practice
Timbit 3 GREEN & Timbit 2 RED
9:30 AM-10:20 AM
Shared Practice
Atom LL2
1:30 PM-2:20 PM
Practice
Novice LL
2:30 PM-3:20 PM
Practice
Atom LL1
L (1-4)
3:30 PM
vs. Honeywood Hurricanes 1
[GTAC07]
Peewee Rep
W (6-3)
4:30 PM
vs. Creemore Valley Hawks
[GBPB09]
Peewee LL
5:50 PM-7:00 PM
Practice
Bantam LL
W (4-1)
7:10 PM
vs. Shelburne Wolves 2
[GTBC06]
Atom LL1 & Atom AE
7:00 PM-7:50 PM
Shared Practice
Peewee Rep
8:00 PM-8:50 PM
Practice
Junior Eagles
5:30 PM-6:20 PM
Session #5
All Teams
6:30 PM-7:20 PM
Jr. Development Clinic (Timbit & Tyke)
All Teams
7:30 PM-8:20 PM
Sr. Development Clinic (Novice & above)
Bantam Rep
8:30 PM-9:30 PM
Practice
Atom Rep
7:30 PM-8:50 PM
Practice
Novice Rep & Atom LL2
6:00 PM-6:50 PM
Shared Practice
Bantam LL
7:00 PM-7:50 PM
Practice
Bantam Rep
W (8-1)
8:00 PM
vs. Creemore Valley Hawks
[GBBC07]
Timbit 3 GREEN
7:30 AM-8:20 AM
Practice
Timbit 1 BLUE & Timbit 2 RED
7:30 AM-8:20 AM
Shared Practice
Atom LL1
8:30 AM-9:20 AM
Practice
Novice Rep
9:30 AM-10:20 AM
Practice
Peewee LL
10:30 AM-11:20 AM
Practice
Tyke 1
T (0-0)
11:30 AM
vs. Oro Thunder 1
[TE003]
Tyke 2
T (0-0)
11:30 AM
vs. Oro Thunder 2
[TE004]
Bantam Rep
12:30 PM-1:50 PM
Practice
Atom AE
W (3-2)
2:00 PM
vs. Collingwood Blackhawks AE4
[O-AAE4/5-Q4-2]
Atom Rep
W (4-1)
3:10 PM
vs. Muskoka Rock
[O-A-DD-B4]
Venue Details
Google Maps
Angus Recreation Center
8529 County Road 10 , Angus, ON  
  • Current Season

    64 - 56 - 28
  • All-Time

    364 - 332 - 93
Other Home Venues
Printed from essaminorhockey.com on Saturday, February 23, 2019 at 2:37 AM