Angus Recreation Center, Venues (Essa Minor Hockey)

PrintVenue Calendar
<< PrevJanuary, 2020Next >>
SunMonTueWedThuFriSat
Dec 22Dec 23Dec 24Dec 25Dec 26Dec 27Dec 28
U7 Timbit Blue
7:30 AM-8:20 AM
Cross-Ice 3 Teams Practice
U7 Timbit Green
7:30 AM-8:20 AM
Cross-Ice 3 Teams Practice
U7 Timbit Grey
7:30 AM-8:20 AM
Cross-Ice 3 Teams Practice
U7 Timbit Teal
8:20 AM-9:10 AM
Cross-Ice 3 Teams Practice
U7 Timbit Red
8:20 AM-9:10 AM
Cross-Ice 3 Teams Practice
U7 Timbit Gold
8:20 AM-9:10 AM
Cross-Ice 3 Teams Practice
U8 Minor Novice Black & TBA
9:20 AM-10:10 AM
Shared Practice
U11 Atom Rep
1:30 PM-2:20 PM
Practice
U11 Atom LL
2:30 PM
vs. Shelburne Wolves
[AW041]
U9 Major Novice LL
3:30 PM-4:20 PM
Practice
U9 Major Novice Rep
4:30 PM-5:20 PM
Practice
U13 Peewee AE
5:30 PM-6:20 PM
Practice
U15 Bantam LL
6:30 PM-7:20 PM
Practice
U13 Peewee AE
7:00 PM-7:50 PM
Practice
U15 Bantam Rep
8:00 PM-8:50 PM
Practice
U11 Atom AE
6:00 PM-6:45 PM
Practice
U13 Peewee LL
6:55 PM-7:35 PM
Practice
U11 Atom Rep
7:45 PM-8:30 PM
Practice
U15 Bantam Rep
8:40 PM
vs. Wasaga Beach Stars
[BB-GB08]
Timbit Colts!
7:30 AM-8:20 AM
Practice
Timbit Cubs!
8:20 AM-9:10 AM
Practice
U8 Minor Novice White
9:30 AM
vs. Wasaga Beach Stars 2
[MINN060]
U8 Minor Novice Black
9:30 AM
vs. Wasaga Beach Stars 1
[MINN059]
U9 Major Novice Rep & U9 Major Novice LL
10:20 AM-11:10 AM
Shared Practice
U11 Atom AE
11:20 AM
vs. Elmvale AE Coyotes
[AC-GB35]
U11 Atom Rep
12:20 PM
vs. Georgian Shores Lightning
[AB-GB23]
U11 Atom LL
1:30 PM-2:20 PM
Practice
U13 Peewee Rep
2:30 PM-3:20 PM
Practice
Dec 29Dec 30Dec 3101020304
U7 Timbit Gold
7:30 AM-8:20 AM
Cross-Ice 3 Teams Practice
U7 Timbit Red
7:30 AM-8:20 AM
Cross-Ice 3 Teams Practice
U7 Timbit Teal
7:30 AM-8:20 AM
Cross-Ice 3 Teams Practice
U7 Timbit Blue
8:20 AM-9:10 AM
Cross-Ice 3 Teams Practice
U7 Timbit Grey
8:20 AM-9:10 AM
Cross-Ice 3 Teams Practice
U7 Timbit Green
8:20 AM-9:10 AM
Cross-Ice 3 Teams Practice
U8 Minor Novice White
9:30 AM
vs. Owen Sound Jr. Attack Red
[MINN064]
U8 Minor Novice Black
9:30 AM
vs. Owen Sound Jr. Attack Red
[MINN063]
U9 Major Novice Rep & U9 Major Novice LL
1:30 PM-2:20 PM
Shared Practice
U11 Atom LL
2:30 PM
vs. Clearview Canucks 1
[AW049]
U13 Peewee Rep
3:30 PM-4:20 PM
Practice
U13 Peewee AE
4:30 PM-5:20 PM
Practice
U13 Peewee LL
5:30 PM-6:20 PM
Practice
U15 Bantam Rep
6:30 PM-7:20 PM
Practice
U11 Atom Rep
7:00 PM-7:50 PM
Practice
U11 Atom Rep
6:30 PM
vs. Flesherton Golden Hawks
[AB-GB26]
U13 Peewee AE
7:30 PM
vs. Collingwood AE4 Blackhawks
[PC-GB30]
U15 Bantam Rep
8:40 PM
vs. Collingwood AE Blackhawks
[BB-GB04]
Timbit Cubs!
7:30 AM-8:20 AM
Practice
Timbit Colts!
8:20 AM-9:10 AM
Practice
U8 Minor Novice Black & U8 Minor Novice White
9:20 AM-10:10 AM
Shared Practice
U9 Major Novice LL
10:20 AM
vs. Elmvale Coyotes LL
[MNH170]
U9 Major Novice Rep
10:20 AM
vs. Elmvale Coyotes
[MNH175]
U11 Atom Rep
12:30 PM
vs. Clearview Canucks
[AB-GB24]
U13 Peewee Rep
1:30 PM
vs. Collingwood AE3 Blackhawks
[PB-GB24]
U15 Bantam Rep
2:30 PM
vs. Clearview Canucks
[BB-GB03]
05060708091011
U7 Timbit Blue
7:30 AM-8:20 AM
Cross-Ice 3 Teams Practice
U7 Timbit Green
7:30 AM-8:20 AM
Cross-Ice 3 Teams Practice
U7 Timbit Grey
7:30 AM-8:20 AM
Cross-Ice 3 Teams Practice
U7 Timbit Teal
8:20 AM-9:10 AM
Cross-Ice 3 Teams Practice
U7 Timbit Red
8:20 AM-9:10 AM
Cross-Ice 3 Teams Practice
U7 Timbit Gold
8:20 AM-9:10 AM
Cross-Ice 3 Teams Practice
U8 Minor Novice White
9:30 AM
vs. Honeywood Hurricanes
[MINN073]
U8 Minor Novice Black
9:30 AM
vs. Honeywood Hurricanes
[MINN072]
U9 Major Novice Rep
1:30 PM-2:20 PM
Practice
U9 Major Novice LL
2:30 PM-3:20 PM
Practice
U11 Atom LL
3:30 PM
vs. Georgian Shores Lightning 2
[AW050]
U15 Bantam LL
4:30 PM
vs. Midland Centennials 2
[BE034]
U11 Atom Rep
6:00 PM-7:20 PM
Practice
All Teams
5:30 PM-6:20 PM
Jr. Eagles
All Teams
6:30 PM-7:20 PM
Jr. Development Clinic (Timbit & Tyke)
All Teams
7:30 PM-8:20 PM
Sr. Development Clinic (Novice & above)
U15 Bantam Rep
8:30 PM-9:20 PM
Practice
U15 Bantam LL
8:40 PM
vs. Elmvale Coyotes
[BE036]
Timbit Colts!
7:30 AM-8:20 AM
Practice
Timbit Cubs!
8:20 AM-9:10 AM
Practice
U8 Minor Novice Black & U8 Minor Novice White
9:20 AM-10:10 AM
Shared Practice
12131415161718
U7 Timbit Gold
7:30 AM-8:20 AM
Cross-Ice 3 Teams Practice
U7 Timbit Red
7:30 AM-8:20 AM
Cross-Ice 3 Teams Practice
U7 Timbit Teal
7:30 AM-8:20 AM
Cross-Ice 3 Teams Practice
U7 Timbit Blue
8:20 AM-9:10 AM
Cross-Ice 3 Teams Practice
U7 Timbit Grey
8:20 AM-9:10 AM
Cross-Ice 3 Teams Practice
U7 Timbit Green
8:20 AM-9:10 AM
Cross-Ice 3 Teams Practice
U8 Minor Novice Black
9:30 AM-10:20 AM
1/2 Ice
U8 Minor Novice White
9:30 AM
vs. Coldwater Wildcats
[MINN088]
U11 Atom LL
2:30 PM
vs. Collingwood Blackhawks 1
[AW047]
U15 Bantam LL
4:30 PM
vs. Coldwater Wildcats 1
[BE037]
All Teams
5:30 PM-6:20 PM
Jr. Eagles
All Teams
6:30 PM-7:20 PM
Jr. Development Clinic (Timbit & Tyke)
All Teams
7:30 PM-8:20 PM
Sr. Development Clinic (Novice & above)
U15 Bantam Rep
8:30 PM-9:20 PM
Practice
U15 Bantam Rep & U15 Bantam LL
8:00 PM-9:50 PM
Hockey Day in Essa (Bantams)
All Teams
7:00 AM-7:00 PM
Hockey Day in Essa
19202122232425
U8 Minor Novice Black
9:30 AM-10:20 AM
1/2 Ice
U8 Minor Novice White
9:30 AM
vs. Shelburne Wolves
[MINN103]
U11 Atom LL
3:30 PM
vs. Grand Valley Twisters
[AW045]
U13 Peewee LL
4:30 PM
vs. Wasaga Beach Stars 2
[PE31]
U15 Bantam LL
5:30 PM
vs. Wasaga Beach Stars 2
[BE033]
All Teams
5:30 PM-6:20 PM
Jr. Eagles
All Teams
6:30 PM-7:20 PM
Jr. Development Clinic (Timbit & Tyke)
All Teams
7:30 PM-8:20 PM
Sr. Development Clinic (Novice & above)
U15 Bantam Rep
8:30 PM-9:20 PM
Practice
Timbit Colts!
7:30 AM-8:20 AM
Practice
Timbit Cubs!
8:20 AM-9:10 AM
Practice
U8 Minor Novice Black & U8 Minor Novice White
9:20 AM-10:10 AM
Shared Practice
U13 Peewee LL
12:20 PM
vs. Elmvale Coyotes
[PE35]
262728293031Feb 01
TBA
9:20 AM-10:10 AM
Practice
All Teams
5:30 PM-6:20 PM
Jr. Eagles
All Teams
6:30 PM-7:20 PM
Jr. Development Clinic (Timbit & Tyke)
All Teams
7:30 PM-8:20 PM
Sr. Development Clinic (Novice & above)
U15 Bantam Rep
8:30 PM-9:20 PM
Practice
Timbit Cubs!
7:30 AM-8:20 AM
Practice
Timbit Colts!
8:20 AM-9:10 AM
Practice
TBA & U8 Minor Novice White
9:20 AM-10:10 AM
Shared Practice
Feb 02Feb 03Feb 04Feb 05Feb 06Feb 07Feb 08
TBA
9:20 AM-10:10 AM
Practice
All Teams
5:30 PM-6:20 PM
Jr. Eagles
All Teams
6:30 PM-7:20 PM
Jr. Development Clinic (Timbit & Tyke)
All Teams
7:30 PM-8:20 PM
Sr. Development Clinic (Novice & above)
Timbit Colts!
7:30 AM-8:20 AM
Practice
Timbit Cubs!
8:20 AM-9:10 AM
Practice
TBA & U8 Minor Novice White
9:20 AM-10:10 AM
Shared Practice
Venue Details
Google Maps
Angus Recreation Center
8529 County Road 10 , Angus, ON  
  • Current Season

    21 - 22 - 14
  • All-Time

    402 - 368 - 111
Other Home Venues
Printed from essaminorhockey.com on Wednesday, December 11, 2019 at 5:04 PM