Angus Recreation Center, Venues (Essa Minor Hockey)

PrintVenue Calendar
<< PrevOctober, 2019Next >>
SunMonTueWedThuFriSat
Sep 22Sep 23Sep 24Sep 25Sep 26Sep 27Sep 28
U9 Major Novice Rep
7:30 AM-8:20 AM
Practice
Minor Novice & U9 Major Novice LL
8:30 AM-9:20 AM
Shared Practice
Timbit Cubs!
9:30 AM-10:20 AM
Practice
U11 Atom AE
2:30 PM-3:20 PM
Tryouts
U11 Atom LL
3:30 PM-4:20 PM
Practice
U13 Peewee LL
5:30 PM-6:20 PM
Practice
U15 Bantam LL
6:30 PM-7:20 PM
Practice
U11 Atom AE
7:00 PM-7:50 PM
Practice
U9 Major Novice Rep
5:30 PM-6:20 PM
Practice
U11 Atom Rep
6:30 PM-7:20 PM
Practice
U13 Peewee Rep
7:30 PM-8:20 PM
Practice
U15 Bantam Rep
8:30 PM-9:20 PM
Practice
U11 Atom LL
6:30 PM-7:20 PM
Practice
U13 Peewee LL
7:30 PM-8:50 PM
Practice
U13 Peewee Rep
7:00 PM-7:50 PM
Practice
U9 Major Novice LL & U13 Peewee AE
6:00 PM-6:50 PM
Shared Practice
U11 Atom Rep
7:00 PM-7:50 PM
Practice
U15 Bantam LL
8:00 PM-8:50 PM
Practice
U15 Bantam Rep
9:00 PM-9:50 PM
Practice
Timbit Cubs!
7:30 AM-8:20 AM
Practice
Timbit Colts!
8:20 AM-9:10 AM
Practice
Minor Novice
9:20 AM-10:10 AM
Practice
U9 Major Novice LL & U9 Major Novice Rep
10:20 AM-11:10 AM
Shared Practice
U11 Atom LL
11:20 AM-12:10 PM
Practice
U11 Atom AE
12:20 PM-1:10 PM
Practice
U13 Peewee LL
1:20 PM-2:10 PM
Practice
U15 Bantam LL
2:20 PM-3:20 PM
Practice
Sep 29Sep 300102030405
Timbit Colts!
7:30 AM-8:20 AM
Practice
Timbit Cubs!
8:20 AM-9:10 AM
Practice
Minor Novice
9:20 AM-10:10 AM
Practice
U9 Major Novice Rep & U9 Major Novice LL
1:30 PM-2:20 PM
Shared Practice
U11 Atom LL
2:30 PM-3:20 PM
Practice
U11 Atom Rep
3:30 PM-4:20 PM
Practice
U11 Atom AE
4:30 PM-5:20 PM
Practice
U15 Bantam LL
5:30 PM-6:20 PM
Practice
U15 Bantam Rep
6:30 PM-7:20 PM
Practice
U13 Peewee Rep
7:00 PM-7:50 PM
Practice
U13 Peewee LL
8:00 PM-8:50 PM
Practice
Jr. Eagles
5:30 PM-6:20 PM
Jr. Eagles
All Teams
6:30 PM-7:20 PM
Jr. Development Clinic
All Teams
7:30 PM-8:20 PM
Sr. Development Clinic
U15 Bantam Rep
8:30 PM-9:20 PM
Practice
U11 Atom AE
6:30 PM-7:20 PM
Practice
U11 Atom Rep
7:00 PM-7:50 PM
Practice
U13 Peewee AE
8:00 PM-8:50 PM
Practice
U13 Peewee Rep
7:00 PM-7:50 PM
Practice
U9 Major Novice LL
6:00 PM
vs. Oro
U9 Major Novice Rep
6:00 PM
vs. Oro
U13 Peewee AE
7:00 PM-7:50 PM
Practice
U15 Bantam LL
8:00 PM-8:50 PM
Practice
U15 Bantam Rep
9:00 PM-9:50 PM
Practice
Timbit Cubs!
7:30 AM-8:20 AM
Practice
Timbit Colts!
8:20 AM-9:10 AM
Practice
Minor Novice
9:20 AM-10:10 AM
Practice
U9 Major Novice Rep & U9 Major Novice LL
10:20 AM-11:10 AM
Shared Practice
U11 Atom LL
11:20 AM-12:10 PM
Practice
U13 Peewee LL
12:20 PM-1:10 PM
Practice
U13 Peewee Rep
W (10-1)
1:20 PM
vs. Almaguin Ice Devils
[PB-GB49]
U11 Atom AE
2:30 PM-3:20 PM
Practice
06070809101112
Timbit Colts!
7:30 AM-8:20 AM
Practice
Timbit Cubs!
8:20 AM-9:10 AM
Practice
Minor Novice
9:20 AM-10:10 AM
Practice
U9 Major Novice Rep & U9 Major Novice LL
1:30 PM-2:20 PM
Shared Practice
U13 Peewee LL
2:30 PM-3:20 PM
Practice
U15 Bantam LL
3:30 PM-4:20 PM
Practice
U11 Atom LL
4:30 PM-5:20 PM
Practice
U13 Peewee Rep
5:30 PM-6:20 PM
Practice
U15 Bantam Rep
6:30 PM-7:20 PM
Practice
U11 Atom Rep
7:00 PM-7:50 PM
Practice
U13 Peewee AE
8:00 PM-8:50 PM
Practice
Jr. Eagles
5:30 PM-6:20 PM
Jr. Eagles
All Teams
6:30 PM-7:20 PM
Jr. Development Clinic
All Teams
7:30 PM-8:20 PM
Sr. Development Clinic
U15 Bantam Rep
8:30 PM-9:20 PM
Practice
U11 Atom AE
6:30 PM-7:20 PM
Practice
U13 Peewee AE
7:30 PM-8:00 PM
Practice
U13 Peewee AE & U15 Bantam LL
8:00 PM-8:20 PM
Shared Practice
U15 Bantam LL
8:20 PM-8:50 PM
Practice
U13 Peewee Rep
7:00 PM-7:50 PM
Practice
U11 Atom Rep
6:00 PM-6:50 PM
Practice
U13 Peewee AE
L (0-2)
7:00 PM
vs. Shelburne AE Wolves
[PC-GB31]
U13 Peewee LL
8:00 PM-8:50 PM
Practice
U15 Bantam Rep
9:00 PM-9:50 PM
Practice
Timbit Cubs!
7:30 AM-8:20 AM
Practice
Timbit Colts!
8:20 AM-9:10 AM
Practice
U8 Minor Novice Black & U8 Minor Novice White
9:20 AM-10:10 AM
Shared Practice
U9 Major Novice Rep & U9 Major Novice LL
10:20 AM-11:10 AM
Shared Practice
U11 Atom LL
11:20 AM-12:10 PM
Practice
U13 Peewee Rep
12:20 PM-1:10 PM
Practice
U15 Bantam LL
1:20 PM-2:20 PM
Practice
U13 Peewee LL
2:30 PM-3:20 PM
Practice
13141516171819
Timbit Colts!
7:30 AM-8:20 AM
Practice
Timbit Cubs!
8:20 AM-9:10 AM
Practice
U8 Minor Novice Black & U8 Minor Novice White
9:20 AM-10:10 AM
Shared Practice
U9 Major Novice Rep & U9 Major Novice LL
1:30 PM-2:20 PM
Shared Practice
U11 Atom AE
2:30 PM-3:20 PM
Practice
Jr. Eagles
5:30 PM-6:20 PM
Jr. Eagles
All Teams
6:30 PM-7:20 PM
Jr. Development Clinic
All Teams
7:30 PM-8:20 PM
Sr. Development Clinic
U15 Bantam Rep
8:30 PM-9:20 PM
Practice
U13 Peewee AE
6:30 PM-7:20 PM
Practice
U11 Atom Rep
7:30 PM-8:00 PM
Practice
U11 Atom Rep & U11 Atom AE
8:00 PM-8:20 PM
Shared Practice
U11 Atom AE
8:20 PM-8:50 PM
Practice
U13 Peewee Rep
7:00 PM-7:50 PM
Practice
U11 Atom LL
6:00 PM-6:50 PM
Practice
U13 Peewee LL
7:00 PM-7:50 PM
Practice
U13 Peewee AE
8:00 PM-8:50 PM
Practice
U15 Bantam LL
9:00 PM-9:50 PM
Practice
Timbit Cubs!
7:30 AM-8:20 AM
Practice
Timbit Colts!
8:20 AM-9:10 AM
Practice
U8 Minor Novice Black & U8 Minor Novice White
9:20 AM-10:10 AM
Shared Practice
U9 Major Novice Rep & U9 Major Novice LL
10:20 AM-11:10 AM
Shared Practice
U11 Atom AE
T (3-3)
11:20 AM
vs. Collingwood Blackhawks AE4
[AC-GB29]
U11 Atom Rep
W (13-1)
12:20 PM
vs. Almaguin Ice Devils
[AB-GB69]
U13 Peewee Rep
W (6-3)
1:20 PM
vs. Clearview Canucks
[PB-GB22]
U11 Atom LL
2:30 PM-3:20 PM
Practice
20212223242526
U7 Timbit Red (1)
7:30 AM-8:20 AM
Cross-Ice 3 Teams Practice
U7 Timbit Gold (2)
7:30 AM-8:20 AM
Cross-Ice 3 Teams Practice
U7 Timbit Teal (3)
7:30 AM-8:20 AM
Cross-Ice 3 Teams Practice
U7 Timbit Blue (4)
8:20 AM-9:10 AM
Cross-Ice 3 Teams Practice
U7 Timbit Green (5)
8:20 AM-9:10 AM
Cross-Ice 3 Teams Practice
U7 Timbit Grey (6)
8:20 AM-9:10 AM
Cross-Ice 3 Teams Practice
U8 Minor Novice Black & U8 Minor Novice White
9:20 AM-10:10 AM
Shared Practice
U9 Major Novice Rep
T (0-0)
1:30 PM
vs. Penetang Flames
[MNH026]
U9 Major Novice LL
T (0-0)
1:30 PM
vs. Penetang Flames
[MNH027]
U11 Atom AE
2:40 PM-4:05 PM
Practice
U11 Atom Rep
4:15 PM-5:40 PM
Practice
U13 Peewee Rep
5:50 PM-7:20 PM
Practice
U11 Atom AE
L (0-9)
7:00 PM
vs. Wasaga Beach AE Stars
[AC-GB32]
U13 Peewee AE
8:00 PM-8:50 PM
Practice
Jr. Eagles
5:30 PM-6:20 PM
Jr. Eagles
All Teams
6:30 PM-7:20 PM
Jr. Development Clinic
All Teams
7:30 PM-8:20 PM
Sr. Development Clinic
U15 Bantam Rep
8:30 PM-9:20 PM
Practice
U9 Major Novice Rep & U9 Major Novice LL
6:30 PM-7:20 PM
Shared Practice
U11 Atom LL
7:30 PM-8:00 PM
Practice
U11 Atom AE & U11 Atom LL
8:00 PM-8:20 PM
Shared Practice
U11 Atom AE
8:20 PM-8:50 PM
Practice
U13 Peewee Rep
7:00 PM-7:50 PM
Practice
U11 Atom Rep
6:00 PM-6:50 PM
Practice
U11 Atom AE
L (0-11)
7:00 PM
vs. Collingwood AE3 Blackhawks
[AC-GB33]
U13 Peewee AE
L (1-3)
8:00 PM
vs. Oro AE Thunder
[PC-GB36]
U15 Bantam LL
9:00 PM-9:50 PM
Practice
Timbit Cubs!
7:30 AM-8:20 AM
Practice
Timbit Colts!
8:20 AM-9:10 AM
Practice
U8 Minor Novice Black & U8 Minor Novice White
9:20 AM-10:10 AM
Shared Practice
U13 Peewee LL
10:20 AM-11:10 AM
Practice
U15 Bantam Rep
W (10-1)
11:20 AM
vs. Almaguin Ice Devils
[BB-GB29]
U11 Atom Rep
W (6-3)
1:00 PM
vs. Muskoka Rock
[AB-GB70]
U13 Peewee Rep
T (4-4)
2:10 PM
vs. Muskoka Rock
[PB-GB50]
2728293031Nov 01Nov 02
U7 Timbit Blue (4)
7:30 AM-8:20 AM
Cross-Ice 3 Teams Practice
U7 Timbit Green (5)
7:30 AM-8:20 AM
Cross-Ice 3 Teams Practice
U7 Timbit Grey (6)
7:30 AM-8:20 AM
Cross-Ice 3 Teams Practice
U7 Timbit Red (1)
8:20 AM-9:10 AM
Cross-Ice 3 Teams Practice
U7 Timbit Gold (2)
8:20 AM-9:10 AM
Cross-Ice 3 Teams Practice
U7 Timbit Teal (3)
8:20 AM-9:10 AM
Cross-Ice 3 Teams Practice
U8 Minor Novice Black & U8 Minor Novice White
9:20 AM-10:10 AM
Shared Practice
U11 Atom LL
1:30 PM-2:20 PM
Practice
U11 Atom Rep
W (6-0)
2:30 PM
vs. South Muskoka Bears AE
[AB-GB22]
U13 Peewee Rep
W (5-1)
3:30 PM
vs. South Muskoka Bears AE
[PB-GB27]
U9 Major Novice Rep & U11 Atom AE
4:45 PM-5:35 PM
Shared Practice
U13 Peewee LL
L (2-3)
5:45 PM
vs. Penetang Flames
[PE33]
U15 Bantam LL
W (3-0)
7:00 PM
vs. Midland Centennials 1
[BE035]
U13 Peewee AE
7:00 PM-7:50 PM
Practice
U13 Peewee Rep
8:00 PM-8:50 PM
Practice
Jr. Eagles
5:30 PM-6:20 PM
Jr. Eagles
All Teams
6:30 PM-7:20 PM
Jr. Development Clinic
All Teams
7:30 PM-8:20 PM
Sr. Development Clinic
U15 Bantam Rep
8:30 PM-9:20 PM
Practice
U11 Atom AE
6:30 PM-7:20 PM
Practice
U15 Bantam Rep
W (4-2)
7:30 PM
vs. Orillia AE Terriers
[BB-GB06]
U15 Bantam LL
7:00 PM-7:50 PM
Practice
U11 Atom Rep
6:00 PM-6:50 PM
Practice
U13 Peewee LL
7:00 PM-7:50 PM
Practice
U15 Bantam LL
T (1-1)
8:00 PM
vs. Oro Thunder 2
[BE032]
Timbit Cubs!
7:30 AM-8:20 AM
Practice
Timbit Colts!
8:20 AM-9:10 AM
Practice
U8 Minor Novice Black & U8 Minor Novice White
9:20 AM-10:10 AM
Shared Practice
U9 Major Novice Rep
10:20 AM-11:10 AM
Practice
U11 Atom AE
W (3-1)
11:20 AM
vs. Shelburne AE Wolves
[AC-GB30]
U13 Peewee LL
12:40 PM-1:55 PM
Practice
U15 Bantam Rep
2:05 PM-3:20 PM
Practice
Nov 03Nov 04Nov 05Nov 06Nov 07Nov 08Nov 09
U7 Timbit Gold (2)
7:30 AM-8:20 AM
Cross-Ice 3 Teams Practice
U7 Timbit Red (1)
7:30 AM-8:20 AM
Cross-Ice 3 Teams Practice
U7 Timbit Teal (3)
7:30 AM-8:20 AM
Cross-Ice 3 Teams Practice
U7 Timbit Green (5)
8:20 AM-9:10 AM
Cross-Ice 3 Teams Practice
U7 Timbit Grey (6)
8:20 AM-9:10 AM
Cross-Ice 3 Teams Practice
U7 Timbit Blue (4)
8:20 AM-9:10 AM
Cross-Ice 3 Teams Practice
U8 Minor Novice Black & U8 Minor Novice White
9:20 AM-10:10 AM
Shared Practice
U9 Major Novice Rep & U9 Major Novice LL
1:30 PM-2:20 PM
Shared Practice
U11 Atom AE
2:30 PM-3:20 PM
Practice
U13 Peewee LL
L (0-5)
3:30 PM
vs. Coldwater Wildcats 2
[PE36]
U15 Bantam LL
W (3-2)
4:40 PM
vs. Oro Thunder 1
[BE038]
U13 Peewee Rep
6:05 PM-7:20 PM
Practice
U11 Atom Rep
7:00 PM-7:50 PM
Practice
U13 Peewee AE
8:00 PM-8:50 PM
Practice
Jr. Eagles
5:30 PM-6:20 PM
Jr. Eagles
All Teams
6:30 PM-7:20 PM
Jr. Development Clinic
All Teams
7:30 PM-8:20 PM
Sr. Development Clinic
U15 Bantam Rep
8:30 PM-9:20 PM
Practice
U11 Atom AE
6:30 PM-7:20 PM
Practice
U13 Peewee AE
7:30 PM-8:00 PM
Practice
U13 Peewee AE & U15 Bantam LL
8:00 PM-8:20 PM
Shared Practice
U15 Bantam LL
8:20 PM-8:50 PM
Practice
U13 Peewee Rep
7:00 PM-7:50 PM
Practice
U11 Atom Rep
6:00 PM-6:50 PM
Practice
U13 Peewee AE
W (4-0)
7:00 PM
vs. Collingwood AE4 Blackhawks
[PC-GB29]
U13 Peewee LL
8:00 PM-8:50 PM
Practice
U15 Bantam Rep
9:00 PM-9:50 PM
Practice
Timbit Cubs!
7:30 AM-8:20 AM
Practice
Timbit Colts!
8:20 AM-9:10 AM
Practice
U8 Minor Novice Black & U8 Minor Novice White
9:20 AM-10:30 AM
Shared Practice
U15 Bantam LL
10:40 AM-12:10 PM
Practice
U13 Peewee LL
L (0-12)
12:20 PM
vs. Coldwater Wildcats 1
[PE37]
U9 Major Novice Rep
T (0-0)
1:30 PM
vs. South Muskoka Bears
[MNH003]
U9 Major Novice LL
T (0-0)
1:30 PM
vs. South Muskoka Bears
[MNH004]
U11 Atom LL
2:30 PM-3:20 PM
Practice
Venue Details
Google Maps
Angus Recreation Center
8529 County Road 10 , Angus, ON  
  • Current Season

    62 - 55 - 32
  • All-Time

    443 - 401 - 129
Other Home Venues
Printed from essaminorhockey.com on Saturday, June 6, 2020 at 6:09 PM