Angus Recreation Center, Venues (Essa Minor Hockey)

PrintVenue Calendar
<< PrevNovember, 2018Next >>
SunMonTueWedThuFriSat
Oct 21Oct 22Oct 23Oct 24Oct 25Oct 26Oct 27
Atom LL1
7:30 AM-8:20 AM
Practice
Atom Rep
8:30 AM-9:20 AM
Practice
Timbits
9:30 AM-10:20 AM
Practice
Tyke
1:30 PM-2:20 PM
Practice
Novice LL
L (3-7)
2:30 PM
vs. Penetang Flames
[NE22]
Atom LL2
W (7-0)
3:30 PM
vs. Collingwood Blackhawks 1
[AW056]
Atom AE
4:30 PM-5:50 PM
Practice
Peewee Rep
W (6-3)
6:00 PM
vs. Stayner Cyclones
[PB-GB34]
Bantam Rep
W (4-3)
7:00 PM
vs. Creemore Valley Hawks
[BB-GB12]
Novice LL
7:00 PM-7:50 PM
Practice
Peewee LL
8:00 PM-8:50 PM
Practice
Junior Eagles
5:30 PM-6:20 PM
Session #4
All Teams
6:30 PM-7:20 PM
Jr. Development Clinic #4
All Teams
7:30 PM-8:20 PM
Sr. Development Clinic #4
Bantam Rep
8:30 PM-9:20 PM
Practice
Atom Rep
7:30 PM-8:20 PM
Split Practice
Peewee Rep
8:00 PM-8:50 PM
Split Practice
Novice Rep
6:00 PM-6:50 PM
Practice
Atom LL2
7:00 PM-7:50 PM
Practice
Bantam Rep
8:00 PM-9:20 PM
Practice
Timbits
7:30 AM-8:20 AM
Practice
Goalies
8:20 AM-9:10 AM
Practice (NO FLOOD)
Tyke
9:10 AM-10:00 AM
Practice (NO FLOOD)
Peewee Rep
10:10 AM-11:00 AM
Practice
Atom LL2
11:10 AM-12:00 PM
Practice
Novice LL
12:10 PM-1:00 PM
Practice
Bantam LL
1:10 PM-2:00 PM
Practice
Peewee LL
L (6-7)
2:10 PM
vs. Midland Centennials 1
[PE036]
Atom Rep
W (11-1)
3:20 PM
vs. Creemore Valley Hawks
[AB-GB61]
Oct 28Oct 29Oct 30Oct 31010203
Atom Rep
7:30 AM-8:20 AM
Practice
Tyke
8:30 AM-9:20 AM
Practice
Timbits
9:30 AM-10:20 AM
Practice
Atom AE
1:30 PM-2:20 PM
Practice
Novice LL
W (5-3)
2:30 PM
vs. Penetang Flames
[NE26]
Atom LL1
T (2-2)
3:30 PM
vs. Shelburne Wolves
[AW041]
Novice Rep
L (2-6)
5:00 PM
vs. Dundalk Storm
[NB-GB13]
Peewee Rep
W (4-0)
6:00 PM
vs. Creemore Valley Hawks
[PB-GB35]
Bantam Rep
L (0-11)
7:00 PM
vs. Flesherton Golden Hawks
[BB-GB20]
Novice LL
W (11-0)
7:00 PM
vs. Elmvale Coyotes
[NE28]
Atom LL1 & Peewee LL
8:00 PM-8:50 PM
Shared Practice
Junior Eagles
5:30 PM-6:20 PM
Session #5
All Teams
6:30 PM-7:20 PM
Jr. Development Clinic #5
All Teams
7:30 PM-8:20 PM
Sr. Development Clinic #5
Bantam Rep
8:30 PM-9:20 PM
Practice
Peewee Rep
5:30 PM-6:20 PM
Practice
Novice Rep & Atom LL2
6:00 PM-6:50 PM
Shared Practice
Novice LL
W (3-2)
7:00 PM
vs. Midland Centennials
[NE27]
Bantam Rep
T (5-5)
8:00 PM
vs. Huntsville Otters AE
[BB-GB16]
Timbits
7:30 AM-8:20 AM
Practice
Goalies
8:30 AM-9:20 AM
Practice
Tyke
9:30 AM-10:20 AM
Practice
Atom AE
10:30 AM-11:20 AM
Practice
Atom Rep
11:30 AM-12:20 PM
Practice
Atom LL2
L (0-4)
12:30 PM
vs. Dundalk Storm
[AW057]
Novice Rep
W (9-0)
1:30 PM
vs. Muskoka Rock
[NB-GB60]
Bantam LL
2:30 PM-3:20 PM
Practice
Bantam Rep
3:30 PM-4:20 PM
Practice
04050607080910
Bantam Rep
7:30 AM-8:20 AM
Practice
Atom LL1 & Atom AE
8:30 AM-9:20 AM
Shared Practice
Timbits
9:30 AM-10:20 AM
Practice
Tyke
1:30 PM-2:20 PM
Practice
Atom LL2
L (1-3)
2:30 PM
vs. Honeywood Hurricanes 1
[AW054]
Peewee LL
L (0-8)
3:30 PM
vs. Midland Centennials 2
[PE040]
Novice Rep
T (1-1)
5:00 PM
vs. Shelburne Wolves
[NB-GB11]
Peewee Rep
L (2-4)
6:00 PM
vs. Georgian Shores Lightning
[PB-GB33]
Bantam LL
L (4-8)
7:00 PM
vs. Shelburne Wolves 1
[BW032]
Peewee Rep
7:00 PM-7:50 PM
Practice
Peewee LL
8:00 PM-8:50 PM
Practice
Junior Eagles
5:30 PM-6:20 PM
Session #6
All Teams
6:30 PM-7:20 PM
Jr. Development Clinic #6
All Teams
7:30 PM-8:20 PM
Sr. Development Clinic #6
Bantam Rep
8:30 PM-9:20 PM
Practice
Peewee Rep
L (3-4)
7:30 PM
vs. Shelburne Wolves
[PB-GB32]
Novice Rep
5:30 PM-6:20 PM
Practice
Novice LL
6:00 PM-6:50 PM
Practice
Atom LL2
7:00 PM-7:50 PM
Split Practice
Atom LL1
7:30 PM-8:20 PM
Split Practice
Atom Rep
8:30 PM-9:20 PM
Practice
Timbits
7:30 AM-8:20 AM
Practice
Goalies
8:20 AM-9:10 AM
Practice (NO FLOOD)
Tyke
9:10 AM-10:00 AM
Practice (NO FLOOD)
Atom AE
10:10 AM-11:00 AM
Practice
Novice LL
11:10 AM-12:00 PM
Practice
Peewee LL
12:10 PM-1:00 PM
Practice
Bantam LL
1:10 PM-2:00 PM
Practice
Peewee Rep
W (8-1)
2:10 PM
vs. Dundalk Storm
[PB-GB37]
Atom Rep
W (5-0)
3:20 PM
vs. Owen Sound Minor Jr. Attack
[AB-GB20]
11121314151617
Atom LL2
7:30 AM-8:20 AM
Practice
Novice LL
8:30 AM-9:20 AM
Practice
Timbits
9:30 AM-10:20 AM
Practice
Tyke
1:30 PM-2:20 PM
Practice
Atom LL1
2:30 PM-3:20 PM
Practice
Atom AE
3:30 PM-4:50 PM
Practice
Peewee LL
5:00 PM-5:50 PM
Practice
Bantam LL
6:00 PM-6:50 PM
Practice
Bantam Rep
7:00 PM-8:20 PM
Practice
Atom AE
W (4-0)
7:00 PM
vs. Oro AE Thunder
[AC-GB25]
Peewee Rep
8:00 PM-8:50 PM
Practice
Junior Eagles
5:30 PM-6:20 PM
Session #7
All Teams
6:30 PM-7:20 PM
Jr. Development Clinic #7
All Teams
7:30 PM-8:20 PM
Sr. Development Clinic #7
Bantam Rep
8:30 PM-9:20 PM
Practice
Atom Rep
7:30 PM-8:50 PM
Practice
Novice Rep
6:00 PM-6:50 PM
Practice
Atom AE
7:00 PM-7:50 PM
Practice
Bantam LL
L (1-2)
8:00 PM
vs. Collingwood Blackhawks 2
[BW038]
Timbits
7:30 AM-8:20 AM
Practice
Novice Rep
8:30 AM-9:20 AM
Practice
Bantam LL
9:30 AM-11:05 AM
Practice
Novice LL
11:15 AM-12:00 PM
Practice
Tyke
12:10 PM-1:00 PM
Practice
Atom Rep
1:10 PM-2:00 PM
Practice
Atom LL1
2:10 PM-3:00 PM
Practice
Peewee LL
L (0-8)
3:10 PM
vs. Wasaga Beach Stars 2
[PE035]
18192021222324
Novice LL
7:30 AM-8:20 AM
Practice
Tyke
8:30 AM-9:20 AM
Practice
Timbits
9:30 AM-10:20 AM
Practice
Atom LL1
L (1-5)
1:30 PM
vs. Osprey Hawks
[AW042]
Peewee LL
L (0-4)
2:40 PM
vs. Penetang Flames
[PE032]
Atom Rep
W (7-2)
4:00 PM
vs. Georgian Shores Lightning
[AB-GB26]
Novice Rep
L (2-4)
5:15 PM
vs. Flesherton Golden Hawks
[NB-GB14]
Bantam LL
L (3-6)
6:30 PM
vs. Georgian Shores Lightning
[BW040]
Atom AE
7:00 PM-7:50 PM
Practice
Peewee LL
8:00 PM-8:50 PM
Practice
Junior Eagles
5:30 PM-6:20 PM
Session #8
All Teams
6:30 PM-7:20 PM
Jr. Development Clinic #8
All Teams
7:30 PM-8:20 PM
Sr. Development Clinic #8
Bantam Rep
8:30 PM-9:20 PM
Practice
Atom Rep
W (4-3)
7:30 PM
vs. Shelburne Wolves
[AB-GB25]
Atom LL2
6:00 PM-6:50 PM
Practice
Atom LL1
7:00 PM-7:50 PM
Split Practice
Bantam LL
7:30 PM-8:20 PM
Split Practice
Bantam Rep
8:30 PM-9:20 PM
Practice
Timbits
7:30 AM-8:20 AM
Practice
Tyke
8:30 AM-9:20 AM
Practice
Novice LL
9:30 AM-10:20 AM
Practice
Novice Rep
10:30 AM-11:20 AM
Practice
Peewee LL
11:30 AM-12:25 PM
Practice
Atom Rep
12:35 PM-1:40 PM
Practice
Peewee Rep
1:50 PM-2:55 PM
Practice
Bantam Rep
L (1-6)
3:05 PM
vs. Wasaga Beach Stars
[BB-GB18]
252627282930Dec 01
Bantam LL
7:30 AM-8:20 AM
Practice
Tyke
8:30 AM-9:20 AM
Practice
Timbits
9:30 AM-10:20 AM
Practice
Novice LL
W (7-0)
1:30 PM
vs. Coldwater Wildcats
[NE24]
Novice Rep
2:30 PM-3:20 PM
Practice
Atom LL1
L (2-3)
3:30 PM
vs. Collingwood Blackhawks 1
[AW049]
Atom LL2
4:35 PM-5:35 PM
Practice
Peewee LL
T (0-0)
5:45 PM
vs. Oro Thunder 1
[PE034]
Peewee Rep
L (2-4)
6:55 PM
vs. Collingwood AE Blackhawks
[PB-GB36]
Bantam Rep
W (6-5)
8:05 PM
vs. Stayner Cyclones
[BB-GB13]
Atom AE
7:00 PM-7:50 PM
Practice
Peewee LL
8:00 PM-8:50 PM
Practice
Junior Eagles
5:30 PM-6:20 PM
Session #9
All Teams
6:30 PM-7:20 PM
Jr. Development Clinic #9
All Teams
7:30 PM-8:20 PM
Sr. Development Clinic #9
Bantam Rep
8:30 PM-9:20 PM
Practice
Atom Rep
7:30 PM-8:20 PM
Split Practice
Peewee Rep
8:00 PM-8:50 PM
Split Practice
Novice LL
6:00 PM-6:50 PM
Practice
Atom LL2
7:00 PM-7:50 PM
Split Practice
Atom AE
7:30 PM-8:20 PM
Split Practice
Bantam LL
8:30 PM-9:20 PM
Practice
Timbits
7:30 AM-8:20 AM
Practice
Tyke 1 & Tyke 2
8:30 AM-9:50 AM
Shared Practice
Novice Rep
10:35 AM-12:05 PM
Practice
Peewee Rep
12:15 PM-1:45 PM
Practice
Atom AE
W (6-1)
1:55 PM
vs. Shelburne AE Wolves
[AC-GB22]
Bantam Rep
L (2-6)
3:05 PM
vs. Shelburne Wolves
[BB-GB17]
Dec 02Dec 03Dec 04Dec 05Dec 06Dec 07Dec 08
Atom AE
7:30 AM-8:20 AM
Practice
Atom LL2
8:30 AM-9:20 AM
Practice
Timbits
9:30 AM-10:20 AM
Practice
Tyke 1
T (0-0)
1:30 PM
vs. Penetang Flames 2
[TE032]
Tyke 2
T (0-0)
1:30 PM
vs. Penetang Flames 3
[TE033]
Bantam Rep
L (1-11)
2:30 PM
vs. Muskoka Rock
[BB-GB19]
Peewee Rep
3:40 PM-4:50 PM
Practice
Novice LL
W (4-1)
5:00 PM
vs. Wasaga Beach Stars
[NE30]
Atom LL1
W (8-3)
6:00 PM
vs. Grand Valley Twisters
[AW045]
Peewee LL
T (3-3)
7:10 PM
vs. Elmvale Coyotes
[PE037]
Atom AE
W (2-1)
7:00 PM
vs. Oro AE Thunder
[AC-GB26]
Peewee LL
8:00 PM-8:50 PM
Practice
Junior Eagles
5:30 PM-6:20 PM
Session #10
All Teams
6:30 PM-7:20 PM
Jr. Development Clinic #10
All Teams
7:30 PM-8:20 PM
Sr. Development Clinic #10
Bantam Rep
8:30 PM-9:20 PM
Practice
Peewee Rep
7:30 PM-8:50 PM
Practice
Novice Rep
6:00 PM-6:50 PM
Split Practice
Atom AE
6:30 PM-7:20 PM
Split Practice
Atom LL2
7:30 PM-8:20 PM
Practice
Bantam LL
8:30 PM-9:20 PM
Practice
Timbits
7:30 AM-8:20 AM
Practice
Goalies
8:30 AM-9:50 AM
Practice
TBA
10:00 AM-10:50 AM
Steve Bendo
Atom LL1
11:00 AM-12:40 PM
Practice
Novice Rep
L (1-3)
12:50 PM
vs. Georgian Shores Lightning
[NB-GB12]
Atom AE
W (14-3)
2:00 PM
vs. Collingwood Blackhawks AE4
[AC-GB18]
Atom Rep
W (6-1)
3:10 PM
vs. Georgian Shores Lightning
[AB-GB23]
Venue Details
Google Maps
Angus Recreation Center
8529 County Road 10 , Angus, ON  
  • Current Season

    81 - 70 - 32
  • All-Time

    381 - 346 - 97
Other Home Venues
Printed from essaminorhockey.com on Sunday, May 26, 2019 at 7:48 AM