Angus Recreation Center, Venues (Essa Minor Hockey)

PrintVenue Calendar
<< PrevNovember, 2019Next >>
SunMonTueWedThuFriSat
Oct 20Oct 21Oct 22Oct 23Oct 24Oct 25Oct 26
U7 Timbit Red
7:30 AM-8:20 AM
Cross-Ice 3 Teams Practice
U7 Timbit Gold
7:30 AM-8:20 AM
Cross-Ice 3 Teams Practice
U7 Timbit Teal
7:30 AM-8:20 AM
Cross-Ice 3 Teams Practice
U7 Timbit Blue
8:20 AM-9:10 AM
Cross-Ice 3 Teams Practice
U7 Timbit Green
8:20 AM-9:10 AM
Cross-Ice 3 Teams Practice
U7 Timbit Grey
8:20 AM-9:10 AM
Cross-Ice 3 Teams Practice
U8 Minor Novice Black & U8 Minor Novice White
9:20 AM-10:10 AM
Shared Practice
U9 Major Novice LL
T (0-0)
1:30 PM
vs. Penetang Flames LL
[MNH027]
U9 Major Novice Rep
T (0-0)
1:30 PM
vs. Penetang Flames
[MNH026]
U11 Atom AE
2:40 PM-4:05 PM
Practice
U11 Atom Rep
4:15 PM-5:40 PM
Practice
U13 Peewee Rep
5:50 PM-7:20 PM
Practice
U11 Atom AE
L (0-9)
7:00 PM
vs. Wasaga Beach AE Stars
[AC-GB32]
U13 Peewee AE
8:00 PM-8:50 PM
Practice
Jr. Eagles
5:30 PM-6:20 PM
Jr. Eagles
All Teams
6:30 PM-7:20 PM
Jr. Development Clinic
All Teams
7:30 PM-8:20 PM
Sr. Development Clinic
U15 Bantam Rep
8:30 PM-9:20 PM
Practice
U9 Major Novice Rep & U9 Major Novice LL
6:30 PM-7:20 PM
Shared Practice
U11 Atom LL
7:30 PM-8:00 PM
Practice
U11 Atom AE & U11 Atom LL
8:00 PM-8:20 PM
Shared Practice
U11 Atom AE
8:20 PM-8:50 PM
Practice
U13 Peewee Rep
7:00 PM-7:50 PM
Practice
U11 Atom Rep
6:00 PM-6:50 PM
Practice
U11 Atom AE
L (0-11)
7:00 PM
vs. Collingwood AE3 Blackhawks
[AC-GB33]
U13 Peewee AE
L (1-3)
8:00 PM
vs. Oro AE Thunder
[PC-GB36]
U15 Bantam LL
9:00 PM-9:50 PM
Practice
Timbit Cubs!
7:30 AM-8:20 AM
Practice
Timbit Colts!
8:20 AM-9:10 AM
Practice
U8 Minor Novice Black & U8 Minor Novice White
9:20 AM-10:10 AM
Shared Practice
U13 Peewee LL
10:20 AM-11:10 AM
Practice
U15 Bantam Rep
W (10-1)
11:20 AM
vs. Almaguin Ice Devils
[BB-GB29]
U11 Atom Rep
W (6-3)
1:00 PM
vs. Muskoka Rock
[AB-GB70]
U13 Peewee Rep
T (4-4)
2:10 PM
vs. Muskoka Rock
[PB-GB50]
Oct 27Oct 28Oct 29Oct 30Oct 310102
U7 Timbit Blue
7:30 AM-8:20 AM
Cross-Ice 3 Teams Practice
U7 Timbit Green
7:30 AM-8:20 AM
Cross-Ice 3 Teams Practice
U7 Timbit Grey
7:30 AM-8:20 AM
Cross-Ice 3 Teams Practice
U7 Timbit Red
8:20 AM-9:10 AM
Cross-Ice 3 Teams Practice
U7 Timbit Gold
8:20 AM-9:10 AM
Cross-Ice 3 Teams Practice
U7 Timbit Teal
8:20 AM-9:10 AM
Cross-Ice 3 Teams Practice
U8 Minor Novice Black & U8 Minor Novice White
9:20 AM-10:10 AM
Shared Practice
U11 Atom LL
1:30 PM-2:20 PM
Practice
U11 Atom Rep
W (6-0)
2:30 PM
vs. South Muskoka Bears AE
[AB-GB22]
U13 Peewee Rep
W (5-1)
3:30 PM
vs. South Muskoka Bears AE
[PB-GB27]
U9 Major Novice Rep & U11 Atom AE
4:45 PM-5:35 PM
Shared Practice
U13 Peewee LL
L (2-3)
5:45 PM
vs. Penetang Flames
[PE33]
U15 Bantam LL
W (3-0)
7:00 PM
vs. Midland Centennials 1
[BE035]
U13 Peewee AE
7:00 PM-7:50 PM
Practice
U13 Peewee Rep
8:00 PM-8:50 PM
Practice
Jr. Eagles
5:30 PM-6:20 PM
Jr. Eagles
All Teams
6:30 PM-7:20 PM
Jr. Development Clinic
All Teams
7:30 PM-8:20 PM
Sr. Development Clinic
U15 Bantam Rep
8:30 PM-9:20 PM
Practice
U11 Atom AE
6:30 PM-7:20 PM
Practice
U15 Bantam Rep
W (4-2)
7:30 PM
vs. Orillia AE Terriers
[BB-GB06]
U15 Bantam LL
7:00 PM-7:50 PM
Practice
U11 Atom Rep
6:00 PM-6:50 PM
Practice
U13 Peewee LL
7:00 PM-7:50 PM
Practice
U15 Bantam LL
T (1-1)
8:00 PM
vs. Oro Thunder 2
[BE032]
Timbit Cubs!
7:30 AM-8:20 AM
Practice
Timbit Colts!
8:20 AM-9:10 AM
Practice
U8 Minor Novice Black & U8 Minor Novice White
9:20 AM-10:10 AM
Shared Practice
U9 Major Novice Rep
10:20 AM-11:10 AM
Practice
U11 Atom AE
W (3-1)
11:20 AM
vs. Shelburne AE Wolves
[AC-GB30]
U13 Peewee LL
12:40 PM-1:55 PM
Practice
U15 Bantam Rep
2:05 PM-3:20 PM
Practice
03040506070809
U7 Timbit Teal
7:30 AM-8:20 AM
Cross-Ice 3 Teams Practice
U7 Timbit Red
7:30 AM-8:20 AM
Cross-Ice 3 Teams Practice
U7 Timbit Gold
7:30 AM-8:20 AM
Cross-Ice 3 Teams Practice
U7 Timbit Blue
8:20 AM-9:10 AM
Cross-Ice 3 Teams Practice
U7 Timbit Grey
8:20 AM-9:10 AM
Cross-Ice 3 Teams Practice
U7 Timbit Green
8:20 AM-9:10 AM
Cross-Ice 3 Teams Practice
U8 Minor Novice Black & U8 Minor Novice White
9:20 AM-10:10 AM
Shared Practice
U9 Major Novice Rep & U9 Major Novice LL
1:30 PM-2:20 PM
Shared Practice
U11 Atom AE
2:30 PM-3:20 PM
Practice
U13 Peewee LL
L (0-5)
3:30 PM
vs. Coldwater Wildcats 2
[PE36]
U15 Bantam LL
W (3-2)
4:40 PM
vs. Oro Thunder 1
[BE038]
U13 Peewee Rep
6:05 PM-7:20 PM
Practice
U11 Atom Rep
7:00 PM-7:50 PM
Practice
U13 Peewee AE
8:00 PM-8:50 PM
Practice
Jr. Eagles
5:30 PM-6:20 PM
Jr. Eagles
All Teams
6:30 PM-7:20 PM
Jr. Development Clinic
All Teams
7:30 PM-8:20 PM
Sr. Development Clinic
U15 Bantam Rep
8:30 PM-9:20 PM
Practice
U11 Atom AE
6:30 PM-7:20 PM
Practice
U13 Peewee AE
7:30 PM-8:00 PM
Practice
U13 Peewee AE & U15 Bantam LL
8:00 PM-8:20 PM
Shared Practice
U15 Bantam LL
8:20 PM-8:50 PM
Practice
U13 Peewee Rep
7:00 PM-7:50 PM
Practice
U11 Atom Rep
6:00 PM-6:50 PM
Practice
U13 Peewee AE
W (4-0)
7:00 PM
vs. Collingwood AE4 Blackhawks
[PC-GB29]
U13 Peewee LL
8:00 PM-8:50 PM
Practice
U15 Bantam Rep
9:00 PM-9:50 PM
Practice
Timbit Cubs!
7:30 AM-8:20 AM
Practice
Timbit Colts!
8:20 AM-9:10 AM
Practice
U8 Minor Novice Black & U8 Minor Novice White
9:20 AM-10:30 AM
Shared Practice
U15 Bantam LL
10:40 AM-12:10 PM
Practice
U13 Peewee LL
L (0-12)
12:20 PM
vs. Coldwater Wildcats 1
[PE37]
U9 Major Novice Rep
T (0-0)
1:30 PM
vs. South Muskoka Bears
[MNH003]
U9 Major Novice LL
T (0-0)
1:30 PM
vs. South Muskoka Bears
[MNH004]
U11 Atom LL
2:30 PM-3:20 PM
Practice
10111213141516
U7 Timbit Green
7:30 AM-8:20 AM
Cross-Ice 3 Teams Practice
U7 Timbit Grey
7:30 AM-8:20 AM
Cross-Ice 3 Teams Practice
U7 Timbit Blue
7:30 AM-8:20 AM
Cross-Ice 3 Teams Practice
U7 Timbit Gold
8:20 AM-9:10 AM
Cross-Ice 3 Teams Practice
U7 Timbit Red
8:20 AM-9:10 AM
Cross-Ice 3 Teams Practice
U7 Timbit Teal
8:20 AM-9:10 AM
Cross-Ice 3 Teams Practice
U8 Minor Novice Black & U8 Minor Novice White
9:20 AM-10:10 AM
Shared Practice
U9 Major Novice Rep & U9 Major Novice LL
1:30 PM-2:20 PM
Shared Practice
U11 Atom LL
2:30 PM-3:20 PM
Practice
U15 Bantam Rep
W (8-2)
3:30 PM
vs. Huntsville Otters AE
[BB-GB30]
U11 Atom Rep
T (1-1)
4:50 PM
vs. Shelburne Wolves
[AB-GB21]
U13 Peewee LL
W (5-2)
5:55 PM
vs. Midland Centennials
[PE38]
U11 Atom AE
L (2-3)
7:00 PM
vs. Collingwood Blackhawks AE4
[AC-GB37]
U13 Peewee AE
8:00 PM-8:50 PM
Practice
Jr. Eagles
5:30 PM-6:20 PM
Jr. Eagles
All Teams
6:30 PM-7:20 PM
Jr. Development Clinic
All Teams
7:30 PM-8:20 PM
Sr. Development Clinic
U15 Bantam Rep
8:30 PM-9:20 PM
Practice
U13 Peewee Rep
6:30 PM-7:20 PM
Practice
U13 Peewee LL & U15 Bantam LL
7:30 PM-8:50 PM
Shared Practice
U11 Atom Rep
7:00 PM-7:50 PM
Practice
U9 Major Novice Rep & U9 Major Novice LL
6:00 PM-6:50 PM
Shared Practice
U11 Atom LL
7:00 PM-7:50 PM
Practice
U11 Atom AE
8:00 PM-8:50 PM
Practice
U13 Peewee AE
9:00 PM-9:50 PM
Practice
Timbit Colts!
7:30 AM-8:20 AM
Practice
Timbit Cubs!
8:20 AM-9:10 AM
Practice
U8 Minor Novice Black & U8 Minor Novice White
9:20 AM-10:10 AM
Shared Practice
U13 Peewee Rep
10:20 AM-11:40 AM
Practice
U11 Atom LL
L (2-7)
11:50 AM
vs. Collingwood Blackhawks 2
[AW046]
U13 Peewee AE
W (2-1)
1:00 PM
vs. Elmvale AE Coyotes
[PC-GB38]
U9 Major Novice Rep
2:10 PM-3:00 PM
Practice
U9 Major Novice LL
3:00 PM-3:50 PM
Practice
17181920212223
U7 Timbit Teal
7:30 AM-8:20 AM
Cross-Ice 3 Teams Practice
U7 Timbit Red
7:30 AM-8:20 AM
Cross-Ice 3 Teams Practice
U7 Timbit Gold
7:30 AM-8:20 AM
Cross-Ice 3 Teams Practice
U7 Timbit Blue
8:20 AM-9:10 AM
Cross-Ice 3 Teams Practice
U7 Timbit Grey
8:20 AM-9:10 AM
Cross-Ice 3 Teams Practice
U7 Timbit Green
8:20 AM-9:10 AM
Cross-Ice 3 Teams Practice
U8 Minor Novice Black & U8 Minor Novice White
9:20 AM-10:10 AM
Shared Practice
U9 Major Novice Rep
1:30 PM-2:20 PM
Practice
U11 Atom LL
L (0-13)
2:30 PM
vs. Osprey Hawks 1
[AW043]
U9 Major Novice LL
3:40 PM-4:30 PM
Practice
U13 Peewee Rep
L (0-4)
4:40 PM
vs. Wasaga Beach Stars
[PB-GB21]
U11 Atom AE
7:00 PM-7:50 PM
Practice
U13 Peewee AE
8:00 PM-8:50 PM
Practice
Jr. Eagles
5:30 PM-6:20 PM
Jr. Eagles
All Teams
6:30 PM-7:20 PM
Jr. Development Clinic
All Teams
7:30 PM-8:20 PM
Sr. Development Clinic
U15 Bantam LL
8:30 PM-9:20 PM
Practice
U11 Atom AE
L (1-3)
6:30 PM
vs. Wasaga Beach AE Stars
[AC-GB28]
U11 Atom Rep
7:30 PM-8:00 PM
Practice
U11 Atom Rep & U13 Peewee Rep
8:00 PM-8:20 PM
Shared Practice
U13 Peewee Rep
8:20 PM-8:50 PM
Practice
U15 Bantam Rep
7:00 PM-7:50 PM
Practice
U9 Major Novice LL
T (0-0)
6:00 PM
vs. Oro Thunder 2
[MNH087]
U9 Major Novice Rep
T (0-0)
6:00 PM
vs. Oro Thunder
[MNH086]
U13 Peewee AE
7:00 PM-7:50 PM
Practice
U11 Atom AE
8:00 PM-8:50 PM
Practice
U13 Peewee Rep
9:00 PM-9:50 PM
Practice
Timbit Cubs!
7:45 AM-8:45 AM
Practice
Timbit Colts!
7:45 AM-8:45 AM
Practice
U15 Bantam LL
9:20 AM-10:10 AM
Practice
U13 Peewee LL
10:20 AM-11:10 AM
Practice
U8 Minor Novice Black & U8 Minor Novice White
11:20 AM-12:10 PM
Shared Practice
U13 Peewee AE
L (2-4)
12:20 PM
vs. Dundalk Storm
[PC-GB32]
U11 Atom AE
L (1-4)
1:25 PM
vs. Oro AE Thunder
[AC-GB34]
U11 Atom LL
2:30 PM-3:20 PM
Practice
24252627282930
U7 Timbit Blue
7:30 AM-8:20 AM
Cross-Ice 3 Teams Practice
U7 Timbit Green
7:30 AM-8:20 AM
Cross-Ice 3 Teams Practice
U7 Timbit Grey
7:30 AM-8:20 AM
Cross-Ice 3 Teams Practice
U7 Timbit Red
8:20 AM-9:10 AM
Cross-Ice 3 Teams Practice
U7 Timbit Teal
8:20 AM-9:10 AM
Cross-Ice 3 Teams Practice
U7 Timbit Gold
8:20 AM-9:10 AM
Cross-Ice 3 Teams Practice
U8 Minor Novice Black & U8 Minor Novice White
9:20 AM-10:10 AM
Shared Practice
U11 Atom Rep
1:30 PM-2:20 PM
Practice
U11 Atom LL
2:30 PM-3:20 PM
Practice
U11 Atom AE
L (4-9)
3:30 PM
vs. Dundalk Storm
[AC-GB36]
U13 Peewee Rep
W (5-2)
4:30 PM
vs. Clearview Canucks
[PB-GB28]
U15 Bantam Rep
W (6-5)
5:50 PM
vs. Shelburne Wolves
[BB-GB01]
U13 Peewee AE
7:00 PM-7:50 PM
Practice
U15 Bantam LL
8:00 PM-8:50 PM
Practice
Jr. Eagles
5:30 PM-6:20 PM
Jr. Eagles
All Teams
6:30 PM-7:20 PM
Jr. Development Clinic
All Teams
7:30 PM-8:20 PM
Sr. Development Clinic
U15 Bantam Rep
8:30 PM-9:20 PM
Practice
U11 Atom AE
6:30 PM-7:20 PM
Practice
U13 Peewee LL
7:30 PM-8:00 PM
Practice
U15 Bantam LL & U13 Peewee LL
8:00 PM-8:20 PM
Shared Practice
U15 Bantam LL
8:20 PM-8:50 PM
Practice
U13 Peewee Rep
7:00 PM-7:50 PM
Practice
U9 Major Novice LL
6:00 PM-6:30 PM
Practice
U9 Major Novice Rep & U9 Major Novice LL
6:30 PM-6:50 PM
Shared Practice
U9 Major Novice Rep
6:50 PM-7:20 PM
Practice
U13 Peewee AE
L (3-4)
7:30 PM
vs. Penetang AE Flames
[PC-GB34]
U15 Bantam Rep
8:40 PM-9:50 PM
Practice
Timbit Colts!
7:30 AM-8:20 AM
Practice
Timbit Cubs!
8:20 AM-9:10 AM
Practice
U8 Minor Novice Black & U8 Minor Novice White
9:20 AM-10:10 AM
Shared Practice
U13 Peewee AE
L (2-4)
10:20 AM
vs. Owen Sound AE Jr. Attack
[PC-GB35]
U13 Peewee LL
L (0-2)
11:30 AM
vs. Oro Thunder
[PE34]
U11 Atom Rep
12:30 PM-1:30 PM
Practice
U13 Peewee Rep
L (3-4)
1:40 PM
vs. Wasaga Beach Stars
[PB-GB25]
U15 Bantam Rep
L (1-4)
3:00 PM
vs. Wasaga Beach Stars
[BB-GB02]
Dec 01Dec 02Dec 03Dec 04Dec 05Dec 06Dec 07
U7 Timbit Gold
7:30 AM-8:20 AM
Cross-Ice 3 Teams Practice
U7 Timbit Teal
7:30 AM-8:20 AM
Cross-Ice 3 Teams Practice
U7 Timbit Red
7:30 AM-8:20 AM
Cross-Ice 3 Teams Practice
U7 Timbit Grey
8:20 AM-9:10 AM
Cross-Ice 3 Teams Practice
U7 Timbit Green
8:20 AM-9:10 AM
Cross-Ice 3 Teams Practice
U7 Timbit Blue
8:20 AM-9:10 AM
Cross-Ice 3 Teams Practice
U8 Minor Novice Black
9:30 AM
vs. Georgian Shores Lightning
[MINN006]
U11 Atom AE
1:30 PM-2:20 PM
Practice
U13 Peewee AE
2:30 PM-3:40 PM
Practice
U13 Peewee LL
W (6-5)
3:50 PM
vs. Wasaga Beach Stars 2
[PE29]
U11 Atom Rep
5:00 PM-5:55 PM
Practice
U15 Bantam Rep
6:05 PM-7:20 PM
Practice
U11 Atom AE
W (4-0)
7:00 PM
vs. Shelburne AE Wolves
[AC-GB31]
U13 Peewee Rep
8:00 PM-8:50 PM
Practice
Jr. Eagles
5:30 PM-6:20 PM
Jr. Eagles
All Teams
6:30 PM-7:20 PM
Jr. Development Clinic
All Teams
7:30 PM-8:20 PM
Sr. Development Clinic
U15 Bantam Rep
8:30 PM-9:20 PM
Practice
U13 Peewee Rep
6:30 PM-7:20 PM
Practice
U11 Atom LL
7:30 PM-8:00 PM
Practice
U11 Atom LL & U13 Peewee LL
8:00 PM-8:20 PM
Shared Practice
U13 Peewee LL
8:20 PM-8:50 PM
Practice
U11 Atom Rep
7:00 PM-7:50 PM
Practice
U9 Major Novice LL & U9 Major Novice Rep
6:00 PM-7:30 PM
Shared Practice
U13 Peewee AE
7:40 PM-8:30 PM
Practice
U15 Bantam LL
W (4-1)
8:40 PM
vs. Wasaga Beach Stars 1
[BE030]
Timbit Cubs!
7:30 AM-8:20 AM
Practice
Timbit Colts!
8:20 AM-9:10 AM
Practice
U8 Minor Novice Black & U8 Minor Novice White
9:20 AM-10:10 AM
Shared Practice
U9 Major Novice Rep
10:20 AM-11:10 AM
1/2 Ice
U9 Major Novice LL
T (0-0)
10:20 AM
vs. Coldwater Wildcats
[MNH126]
U11 Atom LL
L (2-8)
11:20 AM
vs. Clearview Canucks 2
[AW048]
U11 Atom Rep
L (5-6)
12:20 PM
vs. Wasaga Beach Stars
[AB-GB28]
U15 Bantam LL
1:30 PM-2:20 PM
Practice
U13 Peewee AE
2:30 PM-3:20 PM
Practice
Venue Details
Google Maps
Angus Recreation Center
8529 County Road 10 , Angus, ON  
  • Current Season

    24 - 25 - 14
  • All-Time

    405 - 371 - 111
Other Home Venues
Printed from essaminorhockey.com on Sunday, December 15, 2019 at 7:05 PM