Angus Recreation Center, Venues (Essa Minor Hockey)

PrintVenue Calendar
<< PrevDecember, 2019Next >>
SunMonTueWedThuFriSat
Nov 24Nov 25Nov 26Nov 27Nov 28Nov 29Nov 30
U7 Timbit Blue (4)
7:30 AM-8:20 AM
Cross-Ice 3 Teams Practice
U7 Timbit Green (5)
7:30 AM-8:20 AM
Cross-Ice 3 Teams Practice
U7 Timbit Grey (6)
7:30 AM-8:20 AM
Cross-Ice 3 Teams Practice
U7 Timbit Gold (2)
8:20 AM-9:10 AM
Cross-Ice 3 Teams Practice
U7 Timbit Red (1)
8:20 AM-9:10 AM
Cross-Ice 3 Teams Practice
U7 Timbit Teal (3)
8:20 AM-9:10 AM
Cross-Ice 3 Teams Practice
U8 Minor Novice Black & U8 Minor Novice White
9:20 AM-10:10 AM
Shared Practice
U11 Atom Rep
1:30 PM-2:20 PM
Practice
U11 Atom LL
2:30 PM-3:20 PM
Practice
U11 Atom AE
L (4-9)
3:30 PM
vs. Dundalk Storm
[AC-GB36]
U13 Peewee Rep
W (5-2)
4:30 PM
vs. Clearview Canucks
[PB-GB28]
U15 Bantam Rep
W (6-5)
5:50 PM
vs. Shelburne Wolves
[BB-GB01]
U13 Peewee AE
7:00 PM-7:50 PM
Practice
U15 Bantam LL
8:00 PM-8:50 PM
Practice
Jr. Eagles
5:30 PM-6:20 PM
Jr. Eagles
All Teams
6:30 PM-7:20 PM
Jr. Development Clinic
All Teams
7:30 PM-8:20 PM
Sr. Development Clinic
U15 Bantam Rep
8:30 PM-9:20 PM
Practice
U11 Atom AE
6:30 PM-7:20 PM
Practice
U13 Peewee LL
7:30 PM-8:00 PM
Practice
U15 Bantam LL & U13 Peewee LL
8:00 PM-8:20 PM
Shared Practice
U15 Bantam LL
8:20 PM-8:50 PM
Practice
U13 Peewee Rep
7:00 PM-7:50 PM
Practice
U9 Major Novice LL
6:00 PM-6:30 PM
Practice
U9 Major Novice Rep & U9 Major Novice LL
6:30 PM-6:50 PM
Shared Practice
U9 Major Novice Rep
6:50 PM-7:20 PM
Practice
U13 Peewee AE
L (3-4)
7:30 PM
vs. Penetang AE Flames
[PC-GB34]
U15 Bantam Rep
8:40 PM-9:50 PM
Practice
Timbit Colts!
7:30 AM-8:20 AM
Practice
Timbit Cubs!
8:20 AM-9:10 AM
Practice
U8 Minor Novice Black & U8 Minor Novice White
9:20 AM-10:10 AM
Shared Practice
U13 Peewee AE
L (2-4)
10:20 AM
vs. Owen Sound AE Jr. Attack
[PC-GB35]
U13 Peewee LL
L (0-2)
11:30 AM
vs. Oro Thunder
[PE34]
U11 Atom Rep
12:30 PM-1:30 PM
Practice
U13 Peewee Rep
L (3-4)
1:40 PM
vs. Wasaga Beach Stars
[PB-GB25]
U15 Bantam Rep
L (1-4)
3:00 PM
vs. Wasaga Beach Stars
[BB-GB02]
01020304050607
U7 Timbit Teal (3)
7:30 AM-8:20 AM
Cross-Ice 3 Teams Practice
U7 Timbit Red (1)
7:30 AM-8:20 AM
Cross-Ice 3 Teams Practice
U7 Timbit Gold (2)
7:30 AM-8:20 AM
Cross-Ice 3 Teams Practice
U7 Timbit Blue (4)
8:20 AM-9:10 AM
Cross-Ice 3 Teams Practice
U7 Timbit Grey (6)
8:20 AM-9:10 AM
Cross-Ice 3 Teams Practice
U7 Timbit Green (5)
8:20 AM-9:10 AM
Cross-Ice 3 Teams Practice
U8 Minor Novice Black
9:30 AM
vs. Georgian Shores Lightning
[MINN006]
U11 Atom AE
1:30 PM-2:20 PM
Practice
U13 Peewee AE
2:30 PM-3:40 PM
Practice
U13 Peewee LL
W (6-5)
3:50 PM
vs. Wasaga Beach Stars 2
[PE29]
U11 Atom Rep
5:00 PM-5:55 PM
Practice
U15 Bantam Rep
6:05 PM-7:20 PM
Practice
U11 Atom AE
W (4-0)
7:00 PM
vs. Shelburne AE Wolves
[AC-GB31]
U13 Peewee Rep
8:00 PM-8:50 PM
Practice
Jr. Eagles
5:30 PM-6:20 PM
Jr. Eagles
All Teams
6:30 PM-7:20 PM
Jr. Development Clinic
All Teams
7:30 PM-8:20 PM
Sr. Development Clinic
U15 Bantam Rep
8:30 PM-9:20 PM
Practice
U13 Peewee Rep
6:30 PM-7:20 PM
Practice
U11 Atom LL
7:30 PM-8:00 PM
Practice
U11 Atom LL & U13 Peewee LL
8:00 PM-8:20 PM
Shared Practice
U13 Peewee LL
8:20 PM-8:50 PM
Practice
U11 Atom Rep
7:00 PM-7:50 PM
Practice
U9 Major Novice LL & U9 Major Novice Rep
6:00 PM-7:30 PM
Shared Practice
U13 Peewee AE
7:40 PM-8:30 PM
Practice
U15 Bantam LL
W (4-1)
8:40 PM
vs. Wasaga Beach Stars 1
[BE030]
Timbit Cubs!
7:30 AM-8:20 AM
Practice
Timbit Colts!
8:20 AM-9:10 AM
Practice
U8 Minor Novice Black & U8 Minor Novice White
9:20 AM-10:10 AM
Shared Practice
U9 Major Novice Rep
10:20 AM-11:10 AM
1/2 Ice
U9 Major Novice LL
T (0-0)
10:20 AM
vs. Coldwater Wildcats
[MNH126]
U11 Atom LL
L (2-8)
11:20 AM
vs. Clearview Canucks 2
[AW048]
U11 Atom Rep
L (5-6)
12:20 PM
vs. Wasaga Beach Stars
[AB-GB28]
U15 Bantam LL
1:30 PM-2:20 PM
Practice
U13 Peewee AE
2:30 PM-3:20 PM
Practice
08091011121314
U7 Timbit Green (5)
7:30 AM-8:20 AM
Cross-Ice 3 Teams Practice
U7 Timbit Grey (6)
7:30 AM-8:20 AM
Cross-Ice 3 Teams Practice
U7 Timbit Blue (4)
7:30 AM-8:20 AM
Cross-Ice 3 Teams Practice
U7 Timbit Gold (2)
8:20 AM-9:10 AM
Cross-Ice 3 Teams Practice
U7 Timbit Red (1)
8:20 AM-9:10 AM
Cross-Ice 3 Teams Practice
U7 Timbit Teal (3)
8:20 AM-9:10 AM
Cross-Ice 3 Teams Practice
U11 Atom Rep
1:30 PM-2:20 PM
Practice
U11 Atom LL
T (5-5)
2:30 PM
vs. Honeywood Hurricanes 1
[AW044]
U9 Major Novice Rep
T (0-0)
3:30 PM
vs. Clearview Canucks
[MNH135]
U9 Major Novice LL
T (0-0)
3:30 PM
vs. Clearview Canucks LL
[MNH136]
U15 Bantam LL
W (8-1)
4:30 PM
vs. Wasaga Beach Stars 2
[BE029]
U7 Timbit Teal (3) & U7 Timbit Red (1)
5:45 PM-6:30 PM
Shared Practice
U15 Bantam Rep
6:30 PM-7:20 PM
Practice
U13 Peewee LL
7:00 PM-7:50 PM
Practice
U13 Peewee AE
8:00 PM-8:50 PM
Practice
U9 Major Novice LL
5:30 PM-6:20 PM
Practice
U9 Major Novice Rep
6:30 PM-7:20 PM
Practice
U11 Atom Rep
7:30 PM-8:20 PM
Practice
U15 Bantam LL
8:30 PM-9:20 PM
Practice
U11 Atom LL
6:30 PM-7:00 PM
Practice
U11 Atom AE & U11 Atom LL
7:00 PM-7:20 PM
Shared Practice
U11 Atom AE
7:20 PM-7:50 PM
Practice
U15 Bantam Rep
8:00 PM-8:50 PM
Practice
U13 Peewee Rep
7:00 PM-7:50 PM
Practice
U13 Peewee Rep
W (4-1)
6:00 PM
vs. Georgian Shores Lightning
[PB-GB23]
U13 Peewee AE
W (2-1)
7:15 PM
vs. Midland AE Centennials
[PC-GB37]
U15 Bantam Rep
L (2-7)
8:40 PM
vs. Dundalk Storm
[BB-GB05]
U7 Timbit Green (5)
8:00 AM-8:50 AM
Cross-Ice 3 Teams Practice
U7 Timbit Blue (4)
8:00 AM-8:50 AM
Cross-Ice 3 Teams Practice
U7 Timbit Grey (6)
8:00 AM-8:50 AM
Cross-Ice 3 Teams Practice
U7 Timbit Gold (2)
8:50 AM-9:40 AM
Cross-Ice 3 Teams Practice
U7 Timbit Red (1)
8:50 AM-9:40 AM
Cross-Ice 3 Teams Practice
U7 Timbit Teal (3)
8:50 AM-9:40 AM
Cross-Ice 3 Teams Practice
U8 Minor Novice Black & U9 Major Novice LL
9:50 AM-10:50 AM
Shared Practice
U15 Bantam Rep
L (1-2)
11:00 AM
vs. Shelburne Wolves
[BB-GB07]
U13 Peewee AE
12:30 PM-1:45 PM
Practice
U11 Atom LL
1:55 PM-3:05 PM
Practice
U13 Peewee Rep
3:15 PM-4:30 PM
Practice
U11 Atom AE
4:40 PM-5:50 PM
Practice
15161718192021
U7 Timbit Gold (2)
7:30 AM-8:20 AM
Cross-Ice 3 Teams Practice
U7 Timbit Teal (3)
7:30 AM-8:20 AM
Cross-Ice 3 Teams Practice
U7 Timbit Red (1)
7:30 AM-8:20 AM
Cross-Ice 3 Teams Practice
U7 Timbit Blue (4)
8:20 AM-9:10 AM
Cross-Ice 3 Teams Practice
U7 Timbit Grey (6)
8:20 AM-9:10 AM
Cross-Ice 3 Teams Practice
U7 Timbit Green (5)
8:20 AM-9:10 AM
Cross-Ice 3 Teams Practice
U8 Minor Novice White
9:30 AM
vs. Elmvale Coyotes 2
[MINN034]
U8 Minor Novice Black
T (0-0)
9:30 AM
vs. Elmvale Coyotes 1
[MINN033]
U9 Major Novice Rep
1:30 PM-2:20 PM
Practice
U11 Atom LL
L (1-8)
2:30 PM
vs. Osprey Hawks 2
[AW042]
U13 Peewee LL
W (3-2)
3:30 PM
vs. Elmvale Coyotes
[PE30]
U9 Major Novice LL
4:30 PM-5:20 PM
Practice
U13 Peewee Rep
W (6-1)
5:30 PM
vs. Collingwood AE3 Blackhawks
[PB-GB26]
U15 Bantam LL
6:30 PM-7:20 PM
Practice
U11 Atom AE
7:00 PM-7:50 PM
Practice
U13 Peewee AE
8:00 PM-8:50 PM
Practice
U9 Major Novice Rep
5:30 PM-6:20 PM
Practice
U9 Major Novice LL
6:30 PM-7:20 PM
Practice
U13 Peewee LL
L (4-8)
7:30 PM
vs. Wasaga Beach Stars 1
[PE32]
U15 Bantam Rep
8:30 PM-9:20 PM
Practice
U11 Atom Rep
6:30 PM-7:20 PM
Practice
U11 Atom LL
7:30 PM-8:00 PM
Practice
U13 Peewee LL & U11 Atom LL
8:00 PM-8:20 PM
Shared Practice
U13 Peewee LL
8:20 PM-8:50 PM
Practice
U13 Peewee Rep
7:00 PM-7:50 PM
Practice
U11 Atom Rep
W (9-2)
6:00 PM
vs. Georgian Shores Lightning
[AB-GB27]
U13 Peewee AE
L (0-4)
7:15 PM
vs. Shelburne AE Wolves
[PC-GB33]
U15 Bantam LL
W (9-0)
8:40 PM
vs. Penetang Flames
[BE031]
Timbit Cubs!
7:30 AM-8:20 AM
Practice
Timbit Colts!
8:20 AM-9:10 AM
Practice
TBA
9:20 AM-10:10 AM
Practice
U11 Atom AE
L (2-4)
10:20 AM
vs. Elmvale AE Coyotes
[AC-GB35]
U9 Major Novice LL
T (0-0)
11:35 AM
vs. Collingwood Blackhawks LL
[MNH154]
U9 Major Novice Rep
T (0-0)
11:35 AM
vs. Collingwood Blackhawks
[MNH153]
U11 Atom Rep
W (12-2)
12:35 PM
vs. Collingwood AE3 Blackhawks
[AB-GB25]
U7 Timbit Green (5)
1:50 PM-3:20 PM
Practice
22232425262728
U7 Timbit Green (5)
7:30 AM-8:20 AM
Cross-Ice 3 Teams Practice
U7 Timbit Grey (6)
7:30 AM-8:20 AM
Cross-Ice 3 Teams Practice
U7 Timbit Blue (4)
7:30 AM-8:20 AM
Cross-Ice 3 Teams Practice
U7 Timbit Gold (2)
8:20 AM-9:10 AM
Cross-Ice 3 Teams Practice
U7 Timbit Red (1)
8:20 AM-9:10 AM
Cross-Ice 3 Teams Practice
U7 Timbit Teal (3)
8:20 AM-9:10 AM
Cross-Ice 3 Teams Practice
U8 Minor Novice Black & U8 Minor Novice White
9:20 AM-10:10 AM
Shared Practice
U11 Atom Rep
1:30 PM-2:20 PM
Practice
U11 Atom LL
L (6-11)
2:30 PM
vs. Shelburne Wolves
[AW041]
U9 Major Novice LL
3:30 PM-4:20 PM
Practice
U9 Major Novice Rep
4:30 PM-5:20 PM
Practice
U13 Peewee AE
5:30 PM-6:20 PM
Practice
U15 Bantam LL
6:30 PM-7:20 PM
Practice
All Teams
9:00 AM-9:50 AM
Development Clinic Minor Novice - Minor Atom
All Teams
10:00 AM-10:50 AM
Development Clinic Major Novice & Above
U13 Peewee AE
7:00 PM-7:50 PM
Practice
U15 Bantam Rep
8:00 PM-8:50 PM
Practice
All Teams
9:00 AM-9:50 AM
Development Clinic Minor Novice - Minor Atom
All Teams
10:00 AM-10:50 AM
Development Clinic Major Novice & Above
U11 Atom AE
6:00 PM-7:10 PM
Practice
U11 Atom Rep
7:20 PM-8:30 PM
Practice
U15 Bantam Rep
W (3-1)
8:40 PM
vs. Wasaga Beach Stars
[BB-GB08]
U7 Timbit Gold (2)
7:30 AM
vs. U7 Timbit Green (5)
U7 Timbit Red (1)
7:30 AM
vs. U7 Timbit Blue (4)
U7 Timbit Gold (2)
7:55 AM
vs. U7 Timbit Blue (4)
U7 Timbit Red (1)
7:55 AM
vs. U7 Timbit Green (5)
U9 Major Novice Rep
8:30 AM-9:20 AM
Practice
U8 Minor Novice Black
T (0-0)
9:30 AM
vs. Wasaga Beach Stars 1
[MINN059]
U8 Minor Novice White
T (0-0)
9:30 AM
vs. Wasaga Beach Stars 2
[MINN060]
U9 Major Novice LL
10:30 AM-11:20 AM
Practice
U11 Atom AE
11:30 AM-12:20 PM
Practice
U11 Atom Rep
W (8-0)
12:30 PM
vs. Georgian Shores Lightning
[AB-GB23]
U11 Atom LL
1:30 PM-2:20 PM
Practice
U13 Peewee Rep
2:30 PM-3:20 PM
Practice
293031Jan 01Jan 02Jan 03Jan 04
U7 Timbit Gold (2)
7:30 AM-8:20 AM
Cross-Ice 3 Teams Practice
U7 Timbit Teal (3)
7:30 AM-8:20 AM
Cross-Ice 3 Teams Practice
U7 Timbit Red (1)
7:30 AM-8:20 AM
Cross-Ice 3 Teams Practice
U7 Timbit Blue (4)
8:20 AM-9:10 AM
Cross-Ice 3 Teams Practice
U7 Timbit Grey (6)
8:20 AM-9:10 AM
Cross-Ice 3 Teams Practice
U7 Timbit Green (5)
8:20 AM-9:10 AM
Cross-Ice 3 Teams Practice
U8 Minor Novice White
T (0-0)
9:30 AM
vs. Owen Sound Jr. Attack Red
[MINN064]
U8 Minor Novice Black
T (0-0)
9:30 AM
vs. Owen Sound Jr. Attack Red
[MINN063]
U9 Major Novice Rep & U9 Major Novice LL
1:30 PM-2:20 PM
Shared Practice
U11 Atom LL
L (0-9)
2:30 PM
vs. Clearview Canucks 1
[AW049]
U13 Peewee Rep
3:30 PM-4:20 PM
Practice
U13 Peewee AE
4:30 PM-5:20 PM
Practice
U13 Peewee LL
5:30 PM-6:20 PM
Practice
U15 Bantam Rep
6:30 PM-7:20 PM
Practice
U11 Atom Rep
7:00 PM-7:50 PM
Practice
U13 Peewee AE
8:00 PM-8:50 PM
Practice
U11 Atom AE
10:00 AM-10:50 AM
Practice
U13 Peewee Rep & U15 Bantam Rep
7:00 PM-7:50 PM
Shared Practice
U11 Atom LL & U15 Bantam LL
5:30 PM-6:20 PM
Shared Practice
U11 Atom Rep
W (14-0)
6:30 PM
vs. Flesherton Golden Hawks
[AB-GB26]
U13 Peewee AE
W (3-1)
7:30 PM
vs. Collingwood AE4 Blackhawks
[PC-GB30]
U15 Bantam Rep
W (9-0)
8:40 PM
vs. Collingwood AE Blackhawks
[BB-GB04]
Timbit Cubs!
7:30 AM-8:20 AM
Practice
Timbit Colts!
8:20 AM-9:10 AM
Practice
U8 Minor Novice Black & U8 Minor Novice White
9:20 AM-10:10 AM
Shared Practice
U9 Major Novice LL
T (0-0)
10:20 AM
vs. Elmvale Coyotes LL
[MNH170]
U9 Major Novice Rep
T (0-0)
10:20 AM
vs. Elmvale Coyotes
[MNH175]
U13 Peewee LL
11:20 AM-12:10 PM
Practice
U11 Atom Rep
T (4-4)
12:20 PM
vs. Clearview Canucks
[AB-GB24]
U13 Peewee Rep
W (6-0)
1:30 PM
vs. Collingwood AE3 Blackhawks
[PB-GB24]
U15 Bantam Rep
T (3-3)
2:30 PM
vs. Clearview Canucks
[BB-GB03]
Jan 05Jan 06Jan 07Jan 08Jan 09Jan 10Jan 11
U7 Timbit Green (5)
7:30 AM-8:20 AM
Cross-Ice 3 Teams Practice
U7 Timbit Grey (6)
7:30 AM-8:20 AM
Cross-Ice 3 Teams Practice
U7 Timbit Blue (4)
7:30 AM-8:20 AM
Cross-Ice 3 Teams Practice
U7 Timbit Gold (2)
8:20 AM-9:10 AM
Cross-Ice 3 Teams Practice
U7 Timbit Red (1)
8:20 AM-9:10 AM
Cross-Ice 3 Teams Practice
U7 Timbit Teal (3)
8:20 AM-9:10 AM
Cross-Ice 3 Teams Practice
U8 Minor Novice White
T (0-0)
9:30 AM
vs. Honeywood Hurricanes
[MINN073]
U8 Minor Novice Black
9:30 AM
vs. Honeywood Hurricanes
[MINN072]
U9 Major Novice Rep
1:30 PM-2:20 PM
Practice
U9 Major Novice LL
2:30 PM-3:20 PM
Practice
U11 Atom LL
L (1-6)
3:30 PM
vs. Georgian Shores Lightning 2
[AW050]
U15 Bantam LL
W (6-5)
4:30 PM
vs. Midland Centennials 2
[BE034]
U11 Atom Rep
6:00 PM
vs. Innisfil Winterhawks
U11 Atom Rep & U13 Peewee AE
7:00 PM-7:50 PM
Shared Practice
U15 Bantam LL
8:00 PM-8:50 PM
Practice
All Teams
5:30 PM-6:20 PM
Jr. Eagles
All Teams
6:30 PM-7:20 PM
Jr. Development Clinic (Timbit & Tyke)
All Teams
7:30 PM-8:20 PM
Sr. Development Clinic (Novice & above)
U15 Bantam Rep
8:30 PM-9:20 PM
Practice
U11 Atom AE
6:30 PM-7:30 PM
Practice
U13 Peewee AE
7:40 PM-8:50 PM
Practice
U13 Peewee Rep
7:00 PM-7:50 PM
Practice
U11 Atom Rep
6:00 PM-6:50 PM
Practice
U11 Atom LL
7:00 PM-7:35 PM
Practice
U11 Atom LL & U13 Peewee LL
7:35 PM-7:55 PM
Shared Practice
U13 Peewee LL
7:55 PM-8:30 PM
Practice
U15 Bantam LL
W (6-1)
8:40 PM
vs. Elmvale Coyotes
[BE036]
U7 Timbit Teal (3)
7:30 AM
vs. U7 Timbit Green (5)
U7 Timbit Blue (4)
7:30 AM
vs. U7 Timbit Grey (6)
U7 Timbit Teal (3)
7:55 AM
vs. U7 Timbit Grey (6)
U7 Timbit Blue (4)
7:55 AM
vs. U7 Timbit Green (5)
U8 Minor Novice Black & U8 Minor Novice White
8:20 AM-9:10 AM
Shared Practice
U11 Atom AE
9:20 AM-10:25 AM
Practice
U13 Peewee Rep
10:35 AM-11:40 AM
Practice
U11 Atom Rep
11:50 AM-12:55 PM
Practice
U15 Bantam Rep
1:05 PM-2:20 PM
Practice
U15 Bantam LL
2:30 PM-3:20 PM
Practice
Venue Details
Google Maps
Angus Recreation Center
8529 County Road 10 , Angus, ON  
  • Current Season

    43 - 35 - 28
  • All-Time

    424 - 381 - 125
Other Home Venues
Printed from essaminorhockey.com on Monday, January 27, 2020 at 4:32 PM