Angus Recreation Center, Venues (Essa Minor Hockey)

PrintVenue Calendar
<< PrevFebruary, 2019Next >>
SunMonTueWedThuFriSat
Jan 20Jan 21Jan 22Jan 23Jan 24Jan 25Jan 26
Novice Rep
8:00 AM-9:20 AM
Practice
Timbit 1 BLUE & Timbit 2 RED
9:30 AM-10:20 AM
Shared Practice
Timbit 3 GREEN
9:30 AM-10:20 AM
Practice
Tyke 1
T (0-0)
1:30 PM
vs. Midland Centennials 1
[TE077]
Tyke 2
T (0-0)
1:30 PM
vs. Midland Centennials 2
[TE078]
Peewee Rep
3:00 PM-4:20 PM
Practice
Atom LL2
(0-1)
4:30 PM
vs. Atom LL1
[AW060]
Atom Rep
W (10-0)
5:30 PM
vs. Creemore Valley Hawks
[O-A-DD-RR3]
Bantam LL
7:00 PM-8:20 PM
Practice
Atom AE
7:00 PM-7:50 PM
Practice
Peewee LL
8:00 PM-8:50 PM
Practice
Junior Eagles
5:30 PM-6:20 PM
Session #3
All Teams
6:30 PM-7:20 PM
Jr. Development Clinic (Timbit & Tyke)
All Teams
7:30 PM-8:20 PM
Sr. Development Clinic (Novice & above)
Bantam Rep
8:30 PM-9:20 PM
Practice
Atom Rep
7:30 PM-8:10 PM
Practice
Peewee Rep
8:10 PM-8:50 PM
Practice
Novice Rep
6:00 PM-6:50 PM
Practice
Novice LL & Atom LL2
7:00 PM-7:50 PM
Shared Practice
Bantam Rep
L (5-8)
8:00 PM
vs. Muskoka Rock
[O-B-DD-B3]
Timbit 3 GREEN
7:30 AM-8:20 AM
Practice
Timbit 1 BLUE & Timbit 2 RED
7:30 AM-8:20 AM
Shared Practice
Atom Rep
8:30 AM-9:20 AM
Practice
Atom AE
9:30 AM-10:30 AM
Practice
Novice LL
10:40 AM-11:30 AM
Practice
Bantam Rep
11:40 AM-12:40 PM
Practice
Atom LL2
L (2-3)
12:50 PM
vs. Creemore Valley Hawks
[AW058]
Bantam LL
W (7-2)
1:50 PM
vs. Shelburne Wolves 2
[BW031]
Peewee Rep
W (1-0)
3:10 PM
vs. Creemore Valley Hawks
[O-P-DD-B1]
Jan 27Jan 28Jan 29Jan 30Jan 310102
Atom LL2
8:00 AM-9:20 AM
Practice
Timbit 2 RED
9:30 AM
vs. Stayner
Timbit 1 BLUE
9:30 AM
vs. Stayner
Novice Rep
1:30 PM-2:20 PM
Practice
Bantam Rep
2:30 PM-3:50 PM
Practice
Atom AE
T (2-2)
4:00 PM
vs. Collingwood Blackhawks AE4
[O-A-AE4/5-RR3]
Atom Rep
T (2-2)
5:15 PM
vs. Muskoka Rock
[O-A-DD-B1]
Bantam LL
7:00 PM-8:20 PM
Practice
Atom AE
W (2-1)
7:00 PM
vs. Shelburne AE Wolves
[O-A-AE4/5-RR4]
Atom Rep
8:00 PM-8:50 PM
Practice
Junior Eagles
5:30 PM-6:20 PM
Session #4
All Teams
6:30 PM-7:20 PM
Jr. Development Clinic (Timbit & Tyke)
All Teams
7:30 PM-8:20 PM
Sr. Development Clinic (Novice & above)
Bantam Rep
8:30 PM-9:20 PM
Practice
Peewee Rep
7:30 PM-8:50 PM
Practice
Atom AE
6:00 PM-6:50 PM
Practice
Peewee Rep
W (1-0)
7:00 PM
vs. Creemore Valley Hawks
[O-P-DD-B3]
Bantam LL
8:00 PM-9:20 PM
Practice
Timbit 1 BLUE
7:30 AM-8:20 AM
Practice
Tyke 1 & Tyke 2
8:30 AM-9:20 AM
Shared Practice
Novice LL
9:30 AM-10:20 AM
Practice
Atom AE
10:30 AM-11:20 AM
Practice
Peewee LL
11:30 AM-12:20 PM
Practice
Atom LL1
12:30 PM-1:20 PM
Practice
Atom LL2
L (4-6)
1:30 PM
vs. Midland Centennials 1
[GTAC12]
Bantam LL
2:30 PM-3:20 PM
Practice
Bantam Rep
3:30 PM-4:20 PM
Practice
03040506070809
Goalies
8:30 AM-9:30 AM
Practice
Timbit 3 GREEN & Timbit 2 RED
9:30 AM-10:20 AM
Shared Practice
Atom LL2
1:30 PM-2:20 PM
Practice
Novice LL
2:30 PM-3:20 PM
Practice
Atom LL1
L (1-4)
3:30 PM
vs. Honeywood Hurricanes 1
[GTAC07]
Peewee Rep
W (6-3)
4:30 PM
vs. Creemore Valley Hawks
[GBPB09]
Peewee LL
5:50 PM-7:00 PM
Practice
Bantam LL
W (4-1)
7:10 PM
vs. Shelburne Wolves 2
[GTBC06]
Atom LL1 & Atom AE
7:00 PM-7:50 PM
Shared Practice
Peewee Rep
8:00 PM-8:50 PM
Practice
Junior Eagles
5:30 PM-6:20 PM
Session #5
All Teams
6:30 PM-7:20 PM
Jr. Development Clinic (Timbit & Tyke)
All Teams
7:30 PM-8:20 PM
Sr. Development Clinic (Novice & above)
Bantam Rep
8:30 PM-9:30 PM
Practice
Atom Rep
7:30 PM-8:50 PM
Practice
Novice Rep & Atom LL2
6:00 PM-6:50 PM
Shared Practice
Bantam LL
7:00 PM-7:50 PM
Practice
Bantam Rep
W (8-1)
8:00 PM
vs. Creemore Valley Hawks
[GBBC07]
Timbit 3 GREEN
7:30 AM-8:20 AM
Practice
Timbit 1 BLUE & Timbit 2 RED
7:30 AM-8:20 AM
Shared Practice
Atom LL1
8:30 AM-9:20 AM
Practice
Novice Rep
9:30 AM-10:20 AM
Practice
Peewee LL
10:30 AM-11:20 AM
Practice
Tyke 2
T (0-0)
11:30 AM
vs. Oro Thunder 2
[TE004]
Tyke 1
T (0-0)
11:30 AM
vs. Oro Thunder 1
[TE003]
Bantam Rep
12:30 PM-1:50 PM
Practice
Atom AE
W (3-2)
2:00 PM
vs. Collingwood Blackhawks AE4
[O-AAE4/5-Q4-2]
Atom Rep
W (4-1)
3:10 PM
vs. Muskoka Rock
[O-A-DD-B4]
10111213141516
TBA
7:30 AM-8:20 AM
Open Ice
TBA
8:30 AM-9:20 AM
Open Ice
Timbit 2 RED
9:30 AM
vs. Thonrton Tigers
Timbit 1 BLUE
9:30 AM
vs. Timbit 3 GREEN
Timbit 1 BLUE
9:55 AM
vs. Thonrton Tigers
Timbit 2 RED
9:55 AM
vs. Timbit 3 GREEN
Novice LL
W (6-1)
1:30 PM
vs. Midland Centennials
[GTNA03]
Atom LL1
L (5-6)
3:30 PM
vs. Collingwood Blackhawks 2
[GTAC08]
Peewee Rep
L (1-2)
4:50 PM
vs. Muskoka Rock
[O-PDD-Q3-2]
Peewee LL
6:00 PM-7:00 PM
Practice
Bantam LL
L (2-7)
7:10 PM
vs. Penetang Flames
[GTBC04]
Atom AE
W (3-2)
7:00 PM
vs. Creemore Valley Hawks
[GBAC09]
Peewee Rep
8:00 PM-8:50 PM
Practice
Junior Eagles
5:30 PM-6:20 PM
Session #6
All Teams
6:30 PM-7:20 PM
Jr. Development Clinic (Timbit & Tyke)
All Teams
7:30 PM-8:20 PM
Sr. Development Clinic (Novice & above)
Atom AE
W (4-2)
7:30 PM
vs. Collingwood Blackhawks AE4
[O-AAE4/5-Q4-4]
Novice Rep
5:00 PM-5:50 PM
Practice
Atom AE & Atom LL2
6:00 PM-6:50 PM
Shared Practice
Peewee Rep
W (2-1)
7:00 PM
vs. Georgian Shores Lightning
[GBPB08]
Bantam Rep
L (1-13)
8:00 PM
vs. Owen Sound AE Jr. Attack
[GBBC09]
Timbit 1 BLUE & Timbit 2 RED
7:30 AM-8:20 AM
Shared Practice
Timbit 3 GREEN
7:30 AM-8:20 AM
Practice
Novice LL
8:30 AM-9:50 AM
Practice
Tyke 1
T (0-0)
10:00 AM
vs. Wasaga Beach Stars
[TE110]
Tyke 2
T (0-0)
10:00 AM
vs. Wasaga Beach Stars
[TE111]
Atom LL2
W (5-1)
11:10 AM
vs. Wasaga Beach Stars 2
[GTAC09]
Atom AE
W (8-6)
12:20 PM
vs. Owen Sound Minor Jr. Attack
[GBAC07]
Atom Rep
T (1-1)
1:20 PM
vs. TCDMHA Rebels
[O-ADD-Q3-1]
Peewee Rep
L (0-2)
2:30 PM
vs. Muskoka Rock
[O-PDD-Q3-3]
Bantam Rep
3:30 PM-4:20 PM
Practice
17181920212223
Bantam LL
8:00 AM-9:20 AM
Practice
Timbit 2 RED
9:30 AM
vs. Stayner
Timbit 3 GREEN
9:30 AM
vs. Stayner
Atom AE
1:30 PM-3:00 PM
Practice
Novice LL
L (2-10)
3:30 PM
vs. Osprey Hawks
[GTNA02]
Atom LL1
L (2-3)
4:30 PM
vs. Wasaga Beach Stars 2
[GTAC05]
Bantam Rep
7:00 PM-8:20 PM
Practice
Atom Rep
W (3-1)
12:00 PM
vs. Midland Centennials
[GBAA05]
Atom AE
1:00 PM-1:50 PM
Practice
Junior Eagles
5:30 PM-6:20 PM
Session #7
All Teams
6:30 PM-7:20 PM
Jr. Development Clinic (Timbit & Tyke)
All Teams
7:30 PM-8:20 PM
Sr. Development Clinic (Novice & above)
Bantam Rep
8:30 PM-9:20 PM
Practice
Atom Rep
7:30 PM-8:50 PM
Practice
Tyke 1 & Tyke 2
5:00 PM-5:50 PM
Shared Practice
Novice Rep
L (4-5)
6:00 PM
vs. Wasaga Beach Stars
[GBNB04]
Atom Rep
W (3-0)
7:00 PM
vs. TCDMHA Rebels
[O-ADD-Q3-3]
Bantam Rep
L (2-5)
8:00 PM
vs. Innisfil AE Winterhawks
[GBBC08]
Timbit 1 BLUE
7:30 AM-8:20 AM
Practice
Novice Rep
8:30 AM-9:30 AM
Practice
Atom LL1
9:40 AM-10:30 AM
Practice
Atom AE
10:40 AM-11:40 AM
Practice
Novice LL
L (0-9)
11:50 AM
vs. Penetang Flames
[GTNA01]
Peewee LL
T (1-1)
12:50 PM
vs. Georgian Shores Lightning
[GTPC11]
Bantam LL
W (2-0)
2:00 PM
vs. Wasaga Beach Stars 1
[GTBC05]
2425262728Mar 01Mar 02
Atom LL1
7:30 AM-8:20 AM
Practice
Tyke 1 & Tyke 2
8:30 AM-9:20 AM
Shared Practice
Timbit 3 GREEN
9:30 AM-9:55 AM
Practice
Timbit 1 BLUE
9:30 AM
vs. Creemore Valleyhawks
Timbit 1 BLUE
9:55 AM-10:20 AM
Practice
Timbit 3 GREEN
9:55 AM
vs. Creemore Valleyhawks
Atom Rep
W (4-2)
1:30 PM
vs. TCDMHA Rebels
[O-ADD-Q3-5]
Novice Rep
W (3-2)
3:30 PM
vs. Shelburne Wolves
[GBNB06]
Atom LL2
4:45 PM-5:35 PM
Practice
Peewee Rep
5:45 PM-6:50 PM
Practice
Bantam LL
7:00 PM-8:20 PM
Practice
Junior Eagles
5:30 PM-6:20 PM
Session #8
All Teams
6:30 PM-7:20 PM
Jr. Development Clinic (Timbit & Tyke)
All Teams
7:30 PM-8:20 PM
Sr. Development Clinic (Novice & above)
Bantam Rep
8:30 PM-9:20 PM
Practice
Atom AE
L (3-4)
7:30 PM
vs. Collingwood AE3 Blackhawks
[GBAC08]
Novice Rep
5:00 PM-5:50 PM
Practice
Atom LL2
(4-2)
6:00 PM
vs. Atom LL1
[GTAC11]
Peewee LL
W (5-3)
7:00 PM
vs. Elmvale Coyotes
[GTPC10]
Bantam LL
8:10 PM-9:20 PM
Practice
Timbit 1 BLUE & Timbit 2 RED
7:30 AM-8:20 AM
Shared Practice
Timbit 3 GREEN
7:30 AM-8:20 AM
Practice
Tyke 1 & Tyke 2
8:30 AM-9:20 AM
Shared Practice
Novice LL
9:30 AM-10:20 AM
Practice
Bantam LL
10:30 AM-11:20 AM
Practice
Peewee Rep
11:30 AM-12:20 PM
Practice
Novice Rep
L (2-3)
12:30 PM
vs. Oro Thunder
[GBNB05]
Atom LL1
L (3-4)
1:30 PM
vs. Midland Centennials 1
[GTAC06]
Atom AE
W (5-2)
2:30 PM
vs. Wingham Ironmen AE
[O-AAE4/5-S2-2]
Atom LL2
3:30 PM-4:20 PM
Practice
Mar 03Mar 04Mar 05Mar 06Mar 07Mar 08Mar 09
Novice Rep
8:00 AM-9:20 AM
Practice
Timbit 3 GREEN
9:30 AM
vs. Timbit 2 RED
Timbit 1 BLUE
9:30 AM
vs. Thornton Tigers
Timbit 1 BLUE
9:55 AM
vs. Timbit 2 RED
Timbit 3 GREEN
9:55 AM
vs. Thornton Tigers
Atom Rep
W (10-0)
1:30 PM
vs. Millbrook Stars
[O-ADD-S2-2]
Atom LL2
L (2-6)
2:30 PM
vs. Collingwood Blackhawks 2
[GTAC10]
Atom AE
L (1-5)
3:30 PM
vs. Wingham Ironmen AE
[O-AAE4/5-S2-3]
Novice LL
L (1-9)
5:00 PM
vs. Grand Valley Twisters Green
[GTNA04]
Peewee LL
6:00 PM-6:50 PM
Practice
Bantam Rep
7:00 PM-8:20 PM
Practice
Peewee Rep
W (3-1)
7:00 PM
vs. Wasaga Beach Stars
[GBPB07]
Junior Eagles
5:30 PM-6:20 PM
Session #9
All Teams
6:30 PM-7:20 PM
Jr. Development Clinic (Timbit & Tyke)
All Teams
7:30 PM-8:20 PM
Sr. Development Clinic (Novice & above)
Peewee LL
T (1-1)
8:30 PM
vs. Wasaga Beach Stars 1
[GTPC12]
Atom Rep
W (3-2)
7:30 PM
vs. Collingwood Blackhawks
[GBAA04]
Atom LL2
6:00 PM-6:50 PM
Practice
Peewee LL
W (9-0)
7:00 PM
vs. Dundalk Storm
[GTPC09]
Bantam LL
8:00 PM-9:20 PM
Practice
Timbit 3 GREEN
7:30 AM-8:20 AM
Practice
Timbit 1 BLUE & Timbit 2 RED
7:30 AM-8:20 AM
Shared Practice
Tyke 1 & Tyke 2
8:30 AM-9:20 AM
Shared Practice
Bantam Rep
9:30 AM-10:20 AM
Practice
Atom LL1
10:30 AM-11:20 AM
Practice
Novice LL
11:30 AM-12:20 PM
Practice
Peewee Rep
12:30 PM-1:20 PM
Practice
Atom Rep
1:30 PM-2:20 PM
Practice
Atom Rep
1:30 PM-2:20 PM
Linked Game Deleted
Novice Rep
2:30 PM-3:20 PM
Practice
Peewee LL
3:30 PM-4:20 PM
Practice
Venue Details
Google Maps
Angus Recreation Center
8529 County Road 10 , Angus, ON  
  • Current Season

    81 - 70 - 32
  • All-Time

    381 - 346 - 97
Other Home Venues
Printed from essaminorhockey.com on Sunday, May 26, 2019 at 7:19 AM