Angus Recreation Center, Venues (Essa Minor Hockey)

PrintVenue Calendar
<< PrevFebruary, 2020Next >>
SunMonTueWedThuFriSat
Jan 19Jan 20Jan 21Jan 22Jan 23Jan 24Jan 25
2019-2020
U7 Timbit Red (1) & U7 Timbit Blue (4)
7:30 AM-8:20 AM
Stations/Drills
2019-2020
U7 Timbit Green (5) & U7 Timbit Grey (6)
7:30 AM-8:20 AM
Stations/Drills
2019-2020
U7 Timbit Gold (2)
8:20 AM
vs. Thornton
2019-2020
U7 Timbit Teal (3)
8:20 AM
vs. Thornton
2019-2020
U8 Minor Novice Black
9:30 AM-10:20 AM
1/2 Ice
2019-2020
U8 Minor Novice White
T (0-0)
9:30 AM
vs. Shelburne Wolves
[MINN103]
2019-2020
U11 Atom Rep
W (23-4)
1:30 PM
vs. Dundalk Storm
[O-A-DD-B1]
2019-2020
U13 Peewee AE
L (3-4)
2:30 PM
vs. Collingwood AE4 Blackhawks
[O-P-AE4/5-A3]
2019-2020
U11 Atom LL
T (2-2)
3:50 PM
vs. Grand Valley Twisters
[AW045]
2019-2020
U13 Peewee LL
L (2-3)
4:50 PM
vs. Wasaga Beach Stars 2
[PE31]
2019-2020
U15 Bantam LL
W (5-2)
5:50 PM
vs. Wasaga Beach Stars 2
[BE033]
2019-2020
U15 Bantam Rep
7:30 PM-8:20 PM
Practice
2019-2020
U11 Atom AE
7:00 PM-7:50 PM
Practice
2019-2020
U13 Peewee Rep
8:00 PM-8:50 PM
Practice
All Teams
5:30 PM-6:20 PM
Jr. Eagles
All Teams
6:30 PM-7:20 PM
Jr. Development Clinic (Timbit & Tyke)
All Teams
7:30 PM-8:20 PM
Sr. Development Clinic (Novice & above)
2019-2020
U15 Bantam Rep
8:30 PM-9:20 PM
Practice
2019-2020
U11 Atom Rep
6:30 PM-7:35 PM
Practice
2019-2020
U13 Peewee AE
7:45 PM-8:50 PM
Practice
2019-2020
U13 Peewee Rep
7:00 PM-7:50 PM
Practice
2019-2020
U9 Major Novice LL
6:00 PM-6:50 PM
Practice
2019-2020
U11 Atom LL
7:00 PM-7:50 PM
Practice
2019-2020
U11 Atom AE
8:00 PM-8:50 PM
Practice
2019-2020
U15 Bantam Rep
9:00 PM-9:50 PM
Practice
2019-2020
U7 Timbit Gold (2) & U7 Timbit Green (5)
7:30 AM-8:20 AM
Shared Practice
2019-2020
U8 Minor Novice White
8:20 AM-9:10 AM
Practice
2019-2020
U7 Timbit Grey (6)
9:20 AM
vs. Oro
2019-2020
U7 Timbit Teal (3)
9:20 AM
vs. Oro
2019-2020
U9 Major Novice Rep
10:20 AM-11:10 AM
Practice
2019-2020
U9 Major Novice LL
11:20 AM-12:10 PM
Practice
2019-2020
U13 Peewee LL
W (9-1)
12:20 PM
vs. Elmvale Coyotes
[PE35]
2019-2020
U13 Peewee AE
1:20 PM-2:20 PM
Practice
2019-2020
U13 Peewee Rep
2:30 PM-3:20 PM
Practice
Jan 26Jan 27Jan 28Jan 29Jan 30Jan 3101
2019-2020
U7 Timbit Grey (6)
7:30 AM-8:20 AM
1/2 Ice
2019-2020
U9 Major Novice Rep
8:20 AM-9:10 AM
Practice
2019-2020
U7 Timbit Red (1)
9:20 AM
vs. Clearview
2019-2020
U7 Timbit Gold (2)
9:20 AM
vs. Clearview
2019-2020
U7 Timbit Teal (3)
9:20 AM
vs. Clearview
2019-2020
U11 Atom AE
1:30 PM-2:20 PM
Practice
2019-2020
U11 Atom LL
2:30 PM-3:20 PM
Practice
2019-2020
U9 Major Novice LL
L (1-8)
3:30 PM
vs. Coldwater Wildcats
[NOVC07]
2019-2020
U15 Bantam Rep
W (7-0)
4:30 PM
vs. Almaguin Ice Devils
[O-B-DD-Q3-1]
2019-2020
U15 Bantam LL
6:00 PM-6:50 PM
Practice
2019-2020
U13 Peewee AE
7:00 PM-7:50 PM
Practice
2019-2020
U13 Peewee LL
8:00 PM-8:50 PM
Practice
All Teams
5:30 PM-6:20 PM
Jr. Eagles
All Teams
6:30 PM-7:20 PM
Jr. Development Clinic (Timbit & Tyke)
All Teams
7:30 PM-8:20 PM
Sr. Development Clinic (Novice & above)
2019-2020
U15 Bantam Rep
8:30 PM-9:20 PM
Practice
2019-2020
U11 Atom Rep
6:30 PM-7:35 PM
Practice
2019-2020
U13 Peewee Rep
7:45 PM-8:50 PM
Practice
2019-2020
U11 Atom AE
7:00 PM-7:50 PM
Practice
2019-2020
U11 Atom LL
6:00 PM-6:50 PM
Practice
2019-2020
U11 Atom AE
L (3-6)
7:00 PM
vs. Flesherton Golden Hawks
[GBAD09]
2019-2020
U13 Peewee AE
8:00 PM-8:50 PM
Practice
2019-2020
U15 Bantam Rep
9:00 PM-9:50 PM
Practice
2019-2020
U7 Timbit Teal (3) & U7 Timbit Green (5)
7:30 AM-8:20 AM
Shared Practice
2019-2020
U7 Timbit Blue (4)
8:20 AM
vs. Thornton
2019-2020
U7 Timbit Red (1)
8:20 AM
vs. Thornton
2019-2020
U8 Minor Novice White
9:20 AM-10:10 AM
Practice
2019-2020
U9 Major Novice LL
10:20 AM-11:10 AM
Practice
2019-2020
U11 Atom LL
11:20 AM-12:10 PM
Practice
2019-2020
U13 Peewee LL
12:20 PM-1:10 PM
Practice
2019-2020
U11 Atom AE
1:20 PM-2:10 PM
Practice
2019-2020
U15 Bantam LL
2:20 PM-3:20 PM
Practice
02030405060708
2019-2020
U7 Timbit Gold (2) & U7 Timbit Green (5)
7:30 AM-8:20 AM
Shared Practice
2019-2020
U7 Timbit Blue (4)
8:20 AM
vs. Lefroy
2019-2020
U7 Timbit Red (1)
8:20 AM
vs. Lefroy
2019-2020
U9 Major Novice LL
9:20 AM-10:20 AM
Practice
2019-2020
U11 Atom LL
1:30 PM-2:10 PM
Practice
2019-2020
U13 Peewee LL
2:10 PM-2:50 PM
Practice
2019-2020
U13 Peewee AE
L (1-2)
3:00 PM
vs. Shelburne AE Wolves
[O-P-AE4-5-Q3-2]
2019-2020
U15 Bantam Rep
W (8-2)
4:00 PM
vs. Almaguin Ice Devils
[O-B-DD-Q3-3]
2019-2020
U11 Atom Rep
L (2-5)
5:30 PM
vs. Muskoka Rock
[O-A-DD-C2]
2019-2020
U15 Bantam LL
6:30 PM-7:20 PM
Practice
2019-2020
U11 Atom AE
7:00 PM-7:50 PM
Practice
2019-2020
U13 Peewee AE
8:00 PM-8:50 PM
Practice
All Teams
5:30 PM-6:20 PM
Jr. Eagles
All Teams
6:30 PM-7:20 PM
Jr. Development Clinic (Timbit & Tyke)
All Teams
7:30 PM-8:20 PM
Sr. Development Clinic (Novice & above)
2019-2020
U15 Bantam Rep
8:30 PM-9:20 PM
Practice
2019-2020
U13 Peewee Rep
6:30 PM-7:20 PM
Practice
2019-2020
U11 Atom Rep
7:00 PM-7:50 PM
Practice
2019-2020
U11 Atom Rep
W (8-3)
6:00 PM
vs. Muskoka Rock
[O-A-DD-C3]
2019-2020
U13 Peewee AE
L (1-5)
7:00 PM
vs. Elmvale AE Coyotes
[GBPD08]
2019-2020
U13 Peewee Rep
T (3-3)
8:30 PM
vs. Collingwood Blackhawks
[GBPB04]
2019-2020
U8 Minor Novice Black & U8 Minor Novice White
7:00 AM-8:05 AM
Hockey Day in Essa - Skills Preliminaries
2019-2020
U13 Peewee Rep & U11 Atom LL
8:15 AM-9:20 AM
Hockey Day in Essa - Skills Preliminaries
2019-2020
U15 Bantam Rep
9:30 AM-10:35 AM
Hockey Day in Essa - Skills Preliminaries
2019-2020
U9 Major Novice Rep & U13 Peewee AE
10:45 AM-11:50 AM
Hockey Day in Essa - Skills Preliminaries
2019-2020
U11 Atom AE & U15 Bantam LL
12:00 PM-1:05 PM
Hockey Day in Essa - Skills Preliminaries
2019-2020
U9 Major Novice LL & U13 Peewee LL
1:15 PM-2:20 PM
Hockey Day in Essa - Skills Preliminaries
2019-2020
Timbit Colts! & Timbit Cubs!
2:30 PM-3:50 PM
Hockey Day in Essa - Skill Challenges
All Teams
4:00 PM-4:50 PM
Hockey Day in Essa - Coaches Game
All Teams
5:00 PM-5:50 PM
Hockey Day in Essa - Family Skate
All Teams
6:00 PM-6:50 PM
Hockey Day in Essa - Finals
09101112131415
2019-2020
U7 Timbit Red (1) & U7 Timbit Teal (3)
7:30 AM-8:20 AM
Stations/Drills
2019-2020
U7 Timbit Blue (4) & U7 Timbit Grey (6)
7:30 AM-8:20 AM
Stations/Drills
2019-2020
U8 Minor Novice Black & U8 Minor Novice White
8:20 AM-9:10 AM
Shared Practice
2019-2020
U7 Timbit Gold (2)
9:20 AM
vs. Oro
2019-2020
U7 Timbit Green (5)
9:20 AM
vs. Oro
2019-2020
U9 Major Novice Rep
W (9-1)
1:30 PM
vs. Georgian Shores Lightning
[NOVB05]
2019-2020
U13 Peewee LL
W (6-0)
2:30 PM
vs. Honeywood Hurricanes 2
[GTPB11]
2019-2020
U13 Peewee Rep
L (0-2)
3:30 PM
vs. Huron-Bruce Blizzard
[O-P-DD-Q3-1]
2019-2020
U11 Atom Rep
W (4-3)
5:00 PM
vs. Shelburne Wolves
[GBAB04]
2019-2020
U15 Bantam Rep
W (3-2)
6:00 PM
vs. Midland Centennials
[GBBB01]
2019-2020
U11 Atom AE
7:00 PM-7:50 PM
Practice
2019-2020
U13 Peewee AE
8:00 PM-8:50 PM
Practice
All Teams
5:30 PM-6:20 PM
Jr. Eagles
All Teams
6:30 PM-7:20 PM
Jr. Development Clinic (Timbit & Tyke)
All Teams
7:30 PM-8:20 PM
Sr. Development Clinic (Novice & above)
2019-2020
U15 Bantam Rep
8:30 PM-9:20 PM
Practice
2019-2020
U13 Peewee Rep
6:30 PM-7:20 PM
Practice
2019-2020
U11 Atom LL
7:30 PM-8:00 PM
Practice
2019-2020
U11 Atom LL & U15 Bantam LL
8:00 PM-8:20 PM
Shared Practice
2019-2020
U15 Bantam LL
8:20 PM-8:50 PM
Practice
2019-2020
U11 Atom Rep
7:00 PM-7:50 PM
Practice
2019-2020
U9 Major Novice Rep
6:00 PM-6:50 PM
Practice
2019-2020
U13 Peewee Rep
T (2-2)
7:00 PM
vs. Oro Thunder
[GBPB05]
2019-2020
U15 Bantam LL
L (3-5)
8:10 PM
vs. Georgian Shores Lightning
[GTBA07]
2019-2020
U7 Timbit Green (5)
7:30 AM-8:20 AM
Cross-Ice 3 Teams Practice
2019-2020
U7 Timbit Grey (6)
7:30 AM-8:20 AM
Cross-Ice 3 Teams Practice
2019-2020
U7 Timbit Blue (4)
7:30 AM-8:20 AM
Cross-Ice 3 Teams Practice
2019-2020
U7 Timbit Teal (3)
8:20 AM-9:10 AM
Cross-Ice 3 Teams Practice
2019-2020
U7 Timbit Red (1)
8:20 AM-9:10 AM
Cross-Ice 3 Teams Practice
2019-2020
U7 Timbit Gold (2)
8:20 AM-9:10 AM
Cross-Ice 3 Teams Practice
2019-2020
U8 Minor Novice Black & U8 Minor Novice White
9:20 AM-10:10 AM
Shared Practice
2019-2020
U15 Bantam Rep
T (1-1)
10:20 AM
vs. Shelburne Wolves
[GBBB03]
2019-2020
U11 Atom Rep
W (4-2)
11:40 AM
vs. Bruce Peninsula Northstars
[O-A-DD-Q4-1]
2019-2020
U13 Peewee LL
12:45 PM-1:30 PM
Practice
2019-2020
U11 Atom AE
1:40 PM-2:25 PM
Practice
2019-2020
U15 Bantam LL
2:35 PM-3:20 PM
Practice
16171819202122
2019-2020
U7 Timbit Gold (2) & TBA
7:30 AM-8:20 AM
Shared Practice
2019-2020
U9 Major Novice LL
9:30 AM-10:20 AM
Practice
2019-2020
U11 Atom LL
L (3-5)
1:30 PM
vs. Collingwood Blackhawks 1
[GTAD06]
2019-2020
U9 Major Novice Rep
W (16-0)
2:30 PM
vs. Honeywood Hurricanes
[NOVB06]
2019-2020
U13 Peewee AE
L (3-6)
3:30 PM
vs. Penetang AE Flames
[GBPD09]
2019-2020
U15 Bantam LL
6:30 PM-7:20 PM
Practice
2019-2020
U11 Atom Rep
W (3-0)
3:00 PM
vs. Bruce Peninsula Northstars
[O-A-DD-Q4-3]
2019-2020
U11 Atom LL
4:00 PM-4:50 PM
Practice
2019-2020
U11 Atom AE
7:00 PM-7:50 PM
Practice
2019-2020
U15 Bantam LL
8:00 PM-8:50 PM
Practice
All Teams
5:30 PM-6:20 PM
Jr. Eagles
All Teams
6:30 PM-7:20 PM
Jr. Development Clinic (Timbit & Tyke)
All Teams
7:30 PM-8:20 PM
Sr. Development Clinic (Novice & above)
2019-2020
U15 Bantam Rep
8:30 PM-9:20 PM
Practice
2019-2020
U11 Atom Rep
6:30 PM-7:35 PM
Practice
2019-2020
U13 Peewee Rep
7:45 PM-8:50 PM
Practice
2019-2020
U13 Peewee AE
7:00 PM-7:50 PM
Practice
2019-2020
U9 Major Novice Rep
6:00 PM-6:50 PM
Practice
2019-2020
U11 Atom LL
W (6-5)
7:00 PM
vs. Grand Valley Twisters
[GTAD05]
2019-2020
U15 Bantam LL
W (4-3)
8:00 PM
vs. Collingwood Blackhawks 2
[GTBA06]
2019-2020
U7 Timbit Green (5) & U7 Timbit Grey (6)
7:30 AM-8:00 AM
Shared Practice
2019-2020
U7 Timbit Green (5)
7:55 AM
vs. U7 Timbit Grey (6)
2019-2020
U9 Major Novice LL
8:20 AM-9:10 AM
Practice
2019-2020
U15 Bantam LL
9:20 AM-10:10 AM
Practice
2019-2020
U11 Atom LL
L (1-4)
10:20 AM
vs. Wasaga Beach Stars 1
[GTAD04]
2019-2020
U9 Major Novice Rep
W (7-0)
11:30 AM
vs. Flesherton Golden Hawks
[NOVB04]
2019-2020
U13 Peewee LL
L (2-5)
12:30 PM
vs. Clearview Canucks
[GTPB10]
2019-2020
U13 Peewee Rep
2:00 PM-3:20 PM
Practice
23242526272829
2019-2020
U7 Timbit Blue (4)
7:30 AM-8:20 AM
Practice
2019-2020
U7 Timbit Grey (6)
8:20 AM
vs. Lefroy
2019-2020
U7 Timbit Teal (3)
8:20 AM
vs. Lefroy
2019-2020
U8 Minor Novice Black & U8 Minor Novice White
9:20 AM-10:10 AM
Shared Practice
2019-2020
U9 Major Novice LL
W (8-3)
1:30 PM
vs. Midland Centennials LL
[NOVC08]
2019-2020
U11 Atom Rep
W (7-5)
2:30 PM
vs. Clearview Canucks
[GBAB06]
2019-2020
U9 Major Novice Rep
3:30 PM-4:30 PM
Practice
2019-2020
U13 Peewee LL
L (5-7)
4:30 PM
vs. Wasaga Beach Stars 2
[GTPB12]
2019-2020
U11 Atom LL
5:30 PM-6:20 PM
Practice
2019-2020
U13 Peewee AE
6:30 PM-7:20 PM
Practice
2019-2020
U15 Bantam LL
L (0-3)
7:00 PM
vs. Honeywood Hurricanes
[GTBA05]
2019-2020
U13 Peewee LL
8:10 PM-8:50 PM
NO Flood
All Teams
5:30 PM-6:20 PM
Jr. Eagles
All Teams
6:30 PM-7:20 PM
Jr. Development Clinic (Timbit & Tyke)
All Teams
7:30 PM-8:20 PM
Sr. Development Clinic (Novice & above)
2019-2020
U13 Peewee Rep
8:30 PM-9:20 PM
Practice
2019-2020
U11 Atom AE
6:30 PM-7:35 PM
Practice
2019-2020
U13 Peewee AE
7:45 PM-8:50 PM
Practice
2019-2020
U13 Peewee Rep
7:00 PM-7:50 PM
Practice
2019-2020
U13 Peewee LL
6:00 PM-6:50 PM
Practice
2019-2020
U11 Atom Rep
W (4-1)
7:00 PM
vs. Otonabee Wolves
[O-A-DD-S2-2]
2019-2020
U15 Bantam Rep
8:00 PM-8:50 PM
Practice
2019-2020
U15 Bantam LL
9:00 PM-9:50 PM
Practice
2019-2020
U7 Timbit Gold (2) & U8 Minor Novice Black
7:30 AM-8:20 AM
Shared Practice
2019-2020
U9 Major Novice Rep
8:20 AM-9:10 AM
Practice
2019-2020
U7 Timbit Blue (4)
9:20 AM
vs. Oro
2019-2020
U7 Timbit Red (1)
9:20 AM
vs. Oro
2019-2020
U11 Atom AE
10:10 AM-10:55 AM
NO FLOOD
2019-2020
U11 Atom Rep
11:05 AM-11:50 AM
Practice
2019-2020
U13 Peewee AE
12:00 PM-12:45 PM
Practice
2019-2020
U15 Bantam LL
12:55 PM-1:40 PM
Practice
2019-2020
U15 Bantam Rep
L (1-7)
1:50 PM
vs. Douro Dukes
[O-B-DD-S2-2]
Mar 01Mar 02Mar 03Mar 04Mar 05Mar 06Mar 07
2019-2020
U7 Timbit Red (1) & U7 Timbit Gold (2)
7:30 AM-8:20 AM
Stations/Drills
2019-2020
U7 Timbit Teal (3) & U7 Timbit Blue (4)
7:30 AM-8:20 AM
Stations/Drills
2019-2020
U7 Timbit Grey (6)
8:20 AM
vs. Thornton
2019-2020
U7 Timbit Green (5)
8:20 AM
vs. Thornton
2019-2020
U8 Minor Novice White
9:30 AM
vs. Midland Centennials 2
[MINN177]
2019-2020
U8 Minor Novice Black
9:30 AM
vs. Midland Centennials 1
[MINN176]
2019-2020
U13 Peewee AE
W (5-2)
1:30 PM
vs. Midland AE Centennials
[GBPD07]
2019-2020
U11 Atom AE
L (2-6)
2:30 PM
vs. Oro AE Thunder
[GBAD08]
2019-2020
U9 Major Novice LL
3:30 PM-4:20 PM
Practice
2019-2020
U11 Atom Rep
L (2-4)
4:30 PM
vs. Otonabee Wolves
[O-A-DD-S2-3]
2019-2020
U11 Atom LL
5:30 PM-6:20 PM
Practice
2019-2020
U13 Peewee LL
6:30 PM-7:20 PM
Practice
2019-2020
U11 Atom LL
L (3-10)
7:00 PM
vs. Honeywood Hurricanes 1
[GTS1AD2]
2019-2020
U13 Peewee Rep
8:00 PM-8:50 PM
Practice
All Teams
5:30 PM-6:20 PM
Jr. Eagles
All Teams
6:30 PM-7:20 PM
Jr. Development Clinic (Timbit & Tyke)
All Teams
7:30 PM-8:20 PM
Sr. Development Clinic (Novice & above)
2019-2020
U13 Peewee Rep
8:30 PM-9:20 PM
Practice
2019-2020
U11 Atom Rep
6:30 PM-7:35 PM
Practice
2019-2020
U13 Peewee AE
7:45 PM-8:50 PM
Practice
2019-2020
U11 Atom AE
7:00 PM-7:50 PM
Practice
2019-2020
U9 Major Novice LL
6:00 PM-6:30 PM
Practice
2019-2020
U9 Major Novice LL & U13 Peewee LL
6:30 PM-6:50 PM
Shared Practice
2019-2020
U13 Peewee LL
6:50 PM-7:20 PM
Practice
2019-2020
U11 Atom Rep
W (9-3)
7:30 PM
vs. Wasaga Beach Stars
[GBAB05]
2019-2020
U15 Bantam Rep
L (1-3)
8:40 PM
vs. Wasaga Beach Stars
[GBBB02]
2019-2020
U8 Minor Novice Black & U8 Minor Novice White
3:00 PM-3:50 PM
Shared Practice
2019-2020
U13 Peewee LL
L (1-2)
4:00 PM
vs. Honeywood Hurricanes 2
[GTPABX02]
2019-2020
U15 Bantam LL
5:00 PM-5:50 PM
Practice
Social Networking
Follow Us On
Follow Essa Minor Hockey on Twitter
- and -
Visit Essa Minor Hockey on Facebook
Quick Links
Manage Subscriptions
Signup to receive email or text messages for the teams you want to follow.
Venue Details
Google Maps
Angus Recreation Center
8529 County Road 10 , Angus, ON  
  • Current Season

    No Scores Reported
  • All-Time

    443 - 401 - 129
Other Home Venues
Printed from essaminorhockey.com on Monday, August 10, 2020 at 3:28 AM