Angus Recreation Center, Venues (Essa Minor Hockey)

PrintVenue Calendar
<< PrevMarch, 2020Next >>
SunMonTueWedThuFriSat
Feb 23Feb 24Feb 25Feb 26Feb 27Feb 28Feb 29
U7 Timbit Blue (4)
7:30 AM-8:20 AM
Practice
U7 Timbit Teal (3)
8:20 AM
vs. Lefroy
U7 Timbit Grey (6)
8:20 AM
vs. Lefroy
U8 Minor Novice Black & U8 Minor Novice White
9:20 AM-10:10 AM
Shared Practice
U9 Major Novice LL
1:30 PM
vs. Midland Centennials LL
[NOVC08]
U11 Atom Rep
2:30 PM
vs. Clearview Canucks
[GBAB06]
U9 Major Novice Rep
3:30 PM-4:30 PM
Practice
U13 Peewee LL
4:30 PM
vs. Wasaga Beach Stars 2
[GTPB12]
U11 Atom LL
5:30 PM-6:20 PM
Practice
U13 Peewee AE
6:30 PM-7:20 PM
Practice
U15 Bantam LL
7:00 PM
vs. Honeywood Hurricanes
[GTBA05]
U13 Peewee LL
8:10 PM-8:50 PM
NO Flood
All Teams
5:30 PM-6:20 PM
Jr. Eagles
All Teams
6:30 PM-7:20 PM
Jr. Development Clinic (Timbit & Tyke)
All Teams
7:30 PM-8:20 PM
Sr. Development Clinic (Novice & above)
U15 Bantam Rep
8:30 PM-9:20 PM
Practice
U11 Atom AE
6:30 PM-7:20 PM
Practice
U13 Peewee AE
8:00 PM-8:50 PM
Practice
U13 Peewee Rep
7:00 PM-7:50 PM
Practice
U11 Atom Rep
6:00 PM-6:50 PM
Practice
U13 Peewee LL
7:00 PM-7:50 PM
Practice
U15 Bantam Rep
8:00 PM-8:50 PM
Practice
U15 Bantam LL
9:00 PM-9:50 PM
Practice
U7 Timbit Gold (2) & U8 Minor Novice Black
7:30 AM-8:20 AM
Shared Practice
U9 Major Novice Rep
8:20 AM-9:10 AM
Practice
U7 Timbit Blue (4)
9:20 AM
vs. Oro
U7 Timbit Red (1)
9:20 AM
vs. Oro
U15 Bantam Rep
1:50 PM
vs. Douro Dukes
[O-B-DD-S2-0]
01020304050607
U7 Timbit Red (1) & U7 Timbit Gold (2)
7:30 AM-8:20 AM
Stations/Drills
U7 Timbit Teal (3) & U7 Timbit Blue (4)
7:30 AM-8:20 AM
Stations/Drills
U7 Timbit Grey (6)
8:20 AM
vs. Thornton
U7 Timbit Green (5)
8:20 AM
vs. Thornton
U8 Minor Novice White
9:30 AM
vs. Midland Centennials 2
[MINN177]
U8 Minor Novice Black
9:30 AM
vs. Midland Centennials 1
[MINN176]
U9 Major Novice LL
1:30 PM-2:20 PM
Practice
U11 Atom AE
2:30 PM
vs. Oro AE Thunder
[GBAD08]
U13 Peewee AE
3:30 PM
vs. Midland AE Centennials
[GBPD07]
All Teams
5:30 PM-6:20 PM
Jr. Eagles
All Teams
6:30 PM-7:20 PM
Jr. Development Clinic (Timbit & Tyke)
All Teams
7:30 PM-8:20 PM
Sr. Development Clinic (Novice & above)
U9 Major Novice LL
6:00 PM-6:30 PM
Practice
U9 Major Novice LL & U9 Major Novice Rep
6:30 PM-6:50 PM
Shared Practice
U9 Major Novice Rep
6:50 PM-7:20 PM
Practice
U11 Atom Rep
7:30 PM
vs. Wasaga Beach Stars
[GBAB05]
U15 Bantam Rep
8:40 PM
vs. Wasaga Beach Stars
[GBBB02]
08091011121314
U7 Timbit Blue (4) & U7 Timbit Grey (6)
7:30 AM-8:20 AM
Stations/Drills
U7 Timbit Teal (3) & U7 Timbit Red (1)
7:30 AM-8:20 AM
Stations/Drills
U7 Timbit Gold (2)
8:20 AM
vs. Lefroy
U7 Timbit Green (5)
8:20 AM
vs. Lefroy
U8 Minor Novice White
9:30 AM
vs. Coldwater Wildcats
[MINN088]
U8 Minor Novice Black
9:30 AM
vs. Shelburne Wolves
[MINN187]
U8 Minor Novice White
9:30 AM-10:30 AM
1/2 Ice
U9 Major Novice Rep
1:30 PM-2:20 PM
Practice
U11 Atom AE
3:30 PM
vs. Shelburne AE Wolves
[GBAD07]
U13 Peewee Rep
5:30 PM
vs. Wasaga Beach Stars
[GBPB06]
U15 Bantam Rep
7:00 PM
vs. Douro Dukes
[O-B-DD-S2-0]
All Teams
5:30 PM-6:20 PM
Jr. Eagles
All Teams
6:30 PM-7:20 PM
Jr. Development Clinic (Timbit & Tyke)
All Teams
7:30 PM-8:20 PM
Sr. Development Clinic (Novice & above)
Timbit Cubs!
7:30 AM-8:20 AM
Practice
Timbit Colts!
8:20 AM-9:10 AM
Practice
U8 Minor Novice White
9:30 AM
vs. Oro Thunder 2
[MINN193]
U8 Minor Novice Black
9:30 AM
vs. Oro Thunder 1
[MINN192]
U9 Major Novice LL
10:20 AM
vs. Penetang Flames
[NOVC09]
15161718192021
U7 Timbit Green (5)
7:30 AM-8:20 AM
Cross-Ice 3 Teams Practice
U7 Timbit Grey (6)
7:30 AM-8:20 AM
Cross-Ice 3 Teams Practice
U7 Timbit Blue (4)
7:30 AM-8:20 AM
Cross-Ice 3 Teams Practice
U7 Timbit Gold (2)
8:20 AM-9:10 AM
Cross-Ice 3 Teams Practice
U7 Timbit Red (1)
8:20 AM-9:10 AM
Cross-Ice 3 Teams Practice
U7 Timbit Teal (3)
8:20 AM-9:10 AM
Cross-Ice 3 Teams Practice
U8 Minor Novice Black & U8 Minor Novice White
9:20 AM-10:10 AM
Shared Practice
U8 Minor Novice Black & U8 Minor Novice White
7:30 AM-8:20 AM
Shared Practice
Timbit Colts!
8:30 AM-10:20 AM
Timbit Olympics
Timbit Cubs!
8:30 AM-10:20 AM
Timbit Olympics
22232425262728
U7 Timbit Red (1)
7:30 AM
vs. U7 Timbit Grey (6)
U7 Timbit Gold (2)
7:30 AM
vs. U7 Timbit Green (5)
U7 Timbit Green (5)
7:55 AM
vs. U7 Timbit Grey (6)
U7 Timbit Red (1)
7:55 AM
vs. U7 Timbit Gold (2)
U8 Minor Novice Black & U8 Minor Novice White
8:20 AM-9:10 AM
Shared Practice
U7 Timbit Blue (4)
9:20 AM
vs. Innisfil #2 Winterhawks
U7 Timbit Teal (3)
9:20 AM
vs. Innisfil Winterhawks
U7 Timbit Teal (3)
9:45 AM
vs. Innisfil #2 Winterhawks
U7 Timbit Blue (4)
9:45 AM
vs. Innisfil Winterhawks
Timbit Cubs!
7:30 AM-8:20 AM
Practice
Timbit Colts!
8:20 AM-9:10 AM
Practice
U8 Minor Novice White & U8 Minor Novice Black
9:20 AM-10:10 AM
Shared Practice
293031Apr 01Apr 02Apr 03Apr 04
U8 Minor Novice Black & U8 Minor Novice White
9:20 AM-10:10 AM
Shared Practice
Apr 05Apr 06Apr 07Apr 08Apr 09Apr 10Apr 11
Venue Details
Google Maps
Angus Recreation Center
8529 County Road 10 , Angus, ON  
  • Current Season

    52 - 43 - 32
  • All-Time

    433 - 389 - 129
Other Home Venues
Printed from essaminorhockey.com on Thursday, February 20, 2020 at 7:28 PM