Angus Recreation Center, Venues, Jr. Eagles (Essa Minor Hockey)

PrintVenue Calendar
<< PrevMarch, 2020
SunMonTueWedThuFriSat
Feb 23Feb 24Feb 25Feb 26Feb 27Feb 28Feb 29
U7 Timbit Blue (4)
7:30 AM-8:20 AM
Practice
U7 Timbit Teal (3)
8:20 AM
vs. Lefroy
U7 Timbit Grey (6)
8:20 AM
vs. Lefroy
U8 Minor Novice Black & U8 Minor Novice White
9:20 AM-10:10 AM
Shared Practice
U9 Major Novice LL
(8-3)
1:30 PM
vs. Midland Centennials LL
[NOVC08]
U11 Atom Rep
(7-5)
2:30 PM
vs. Clearview Canucks
[GBAB06]
U9 Major Novice Rep
3:30 PM-4:30 PM
Practice
U13 Peewee LL
(5-7)
4:30 PM
vs. Wasaga Beach Stars 2
[GTPB12]
U11 Atom LL
5:30 PM-6:20 PM
Practice
U13 Peewee AE
6:30 PM-7:20 PM
Practice
U15 Bantam LL
(0-3)
7:00 PM
vs. Honeywood Hurricanes
[GTBA05]
U13 Peewee LL
8:10 PM-8:50 PM
NO Flood
All Teams
5:30 PM-6:20 PM
Jr. Eagles
All Teams
6:30 PM-7:20 PM
Jr. Development Clinic (Timbit & Tyke)
All Teams
7:30 PM-8:20 PM
Sr. Development Clinic (Novice & above)
U13 Peewee Rep
8:30 PM-9:20 PM
Practice
U11 Atom AE
6:30 PM-7:35 PM
Practice
U13 Peewee AE
7:45 PM-8:50 PM
Practice
U13 Peewee Rep
7:00 PM-7:50 PM
Practice
U13 Peewee LL
6:00 PM-6:50 PM
Practice
U11 Atom Rep
(4-1)
7:00 PM
vs. Otonabee Wolves
[O-A-DD-S2-2]
U15 Bantam Rep
8:00 PM-8:50 PM
Practice
U15 Bantam LL
9:00 PM-9:50 PM
Practice
U7 Timbit Gold (2) & U8 Minor Novice Black
7:30 AM-8:20 AM
Shared Practice
U9 Major Novice Rep
8:20 AM-9:10 AM
Practice
U7 Timbit Blue (4)
9:20 AM
vs. Oro
U7 Timbit Red (1)
9:20 AM
vs. Oro
U11 Atom AE
10:10 AM-10:55 AM
NO FLOOD
U11 Atom Rep
11:05 AM-11:50 AM
Practice
U13 Peewee AE
12:00 PM-12:45 PM
Practice
U15 Bantam LL
12:55 PM-1:40 PM
Practice
U15 Bantam Rep
(1-7)
1:50 PM
vs. Douro Dukes
[O-B-DD-S2-2]
01020304050607
U7 Timbit Red (1) & U7 Timbit Gold (2)
7:30 AM-8:20 AM
Stations/Drills
U7 Timbit Teal (3) & U7 Timbit Blue (4)
7:30 AM-8:20 AM
Stations/Drills
U7 Timbit Grey (6)
8:20 AM
vs. Thornton
U7 Timbit Green (5)
8:20 AM
vs. Thornton
U8 Minor Novice Black
9:30 AM
vs. Midland Centennials 1
[MINN176]
U8 Minor Novice White
9:30 AM
vs. Midland Centennials 2
[MINN177]
U13 Peewee AE
(5-2)
1:30 PM
vs. Midland AE Centennials
[GBPD07]
U11 Atom AE
(2-6)
2:30 PM
vs. Oro AE Thunder
[GBAD08]
U9 Major Novice LL
3:30 PM-4:20 PM
Practice
U11 Atom Rep
(2-4)
4:30 PM
vs. Otonabee Wolves
[O-A-DD-S2-3]
U11 Atom LL
5:30 PM-6:20 PM
Practice
U13 Peewee LL
6:30 PM-7:20 PM
Practice
U11 Atom LL
(3-10)
7:00 PM
vs. Honeywood Hurricanes 1
[GTS1AD2]
U13 Peewee Rep
8:00 PM-8:50 PM
Practice
All Teams
5:30 PM-6:20 PM
Jr. Eagles
All Teams
6:30 PM-7:20 PM
Jr. Development Clinic (Timbit & Tyke)
All Teams
7:30 PM-8:20 PM
Sr. Development Clinic (Novice & above)
U13 Peewee Rep
8:30 PM-9:20 PM
Practice
U11 Atom Rep
6:30 PM-7:35 PM
Practice
U13 Peewee AE
7:45 PM-8:50 PM
Practice
U11 Atom AE
7:00 PM-7:50 PM
Practice
U9 Major Novice LL
6:00 PM-6:30 PM
Practice
U9 Major Novice LL & U13 Peewee LL
6:30 PM-6:50 PM
Shared Practice
U13 Peewee LL
6:50 PM-7:20 PM
Practice
U11 Atom Rep
(9-3)
7:30 PM
vs. Wasaga Beach Stars
[GBAB05]
U15 Bantam Rep
(1-3)
8:40 PM
vs. Wasaga Beach Stars
[GBBB02]
U8 Minor Novice Black & U8 Minor Novice White
3:00 PM-3:50 PM
Shared Practice
U13 Peewee LL
(1-2)
4:00 PM
vs. Honeywood Hurricanes 2
[GTPABX02]
U15 Bantam LL
5:00 PM-5:50 PM
Practice
08091011121314
U7 Timbit Teal (3) & U7 Timbit Red (1)
7:30 AM-8:20 AM
Stations/Drills
U7 Timbit Blue (4) & U7 Timbit Grey (6)
7:30 AM-8:20 AM
Stations/Drills
U7 Timbit Gold (2)
8:20 AM
vs. Lefroy
U7 Timbit Green (5)
8:20 AM
vs. Lefroy
U8 Minor Novice Black
9:30 AM
vs. Shelburne Wolves
[MINN187]
U8 Minor Novice White
9:30 AM
vs. Coldwater Wildcats
[MINN088]
U9 Major Novice Rep
1:30 PM-2:20 PM
Practice
U11 Atom AE
(0-1)
3:45 PM
vs. Shelburne AE Wolves
[GBAD07]
U11 Atom LL
4:30 PM
vs. Honeywood Hurricanes 1
[GTS1AD4]
U11 Atom LL
5:00 PM-5:50 PM
Practice
U13 Peewee Rep
(3-2)
6:00 PM
vs. Wasaga Beach Stars
[GBPB06]
U11 Atom AE
7:00 PM-7:50 PM
Practice
U13 Peewee AE
8:00 PM-8:50 PM
Practice
All Teams
5:30 PM-6:20 PM
Jr. Eagles
All Teams
6:30 PM-7:20 PM
Jr. Development Clinic (Timbit & Tyke)
All Teams
7:30 PM-8:20 PM
Sr. Development Clinic (Novice & above)
U15 Bantam Rep
8:30 PM-9:20 PM
Practice
U11 Atom LL
(2-4)
6:30 PM
vs. Wasaga Beach Stars 1
[GTADCON2]
U13 Peewee Rep
(8-2)
7:45 PM
vs. Collingwood Blackhawks
[PBConsF1]
U11 Atom Rep
7:00 PM-7:50 PM
Practice
U8 Minor Novice White
9:30 AM
vs. Oro Thunder 2
[MINN193]
U8 Minor Novice Black
9:30 AM
vs. Oro Thunder 1
[MINN192]
U9 Major Novice LL
10:20 AM
vs. Penetang Flames
[NOVC09]
U13 Peewee LL
11:20 AM
vs. Shelburne Wolves
[GTPABX04]
15161718192021
U11 Atom LL
1:30 PM
vs. Wasaga Beach Stars 1
[GTADCON4]
U13 Peewee Rep
7:00 PM
vs. Collingwood Blackhawks
[PBConsF3]
22232425262728
U7 Timbit Green (5)
7:30 AM
@ U7 Timbit Gold (2)
U7 Timbit Grey (6)
7:30 AM
@ U7 Timbit Red (1)
U7 Timbit Gold (2)
7:55 AM
@ U7 Timbit Red (1)
U7 Timbit Grey (6)
7:55 AM
@ U7 Timbit Green (5)
U7 Timbit Blue (4)
9:20 AM
vs. Innisfil #2 Winterhawks
U7 Timbit Teal (3)
9:20 AM
vs. Innisfil Winterhawks
U7 Timbit Teal (3)
9:45 AM
vs. Innisfil #2 Winterhawks
U7 Timbit Blue (4)
9:45 AM
vs. Innisfil Winterhawks
U11 Atom LL
1:30 PM
vs. Wasaga Beach Stars 1
[GTADCON6]
U13 Peewee Rep
4:30 PM
vs. Collingwood Blackhawks
[PBConsF5]
U15 Bantam Rep
8:10 PM
vs. Oro Thunder
[BBConsF2]
293031Apr 01Apr 02Apr 03Apr 04
Apr 05Apr 06Apr 07Apr 08Apr 09Apr 10Apr 11
View Another Team
Social Networking
Follow Us On
Follow Essa Minor Hockey on Twitter
- and -
Visit Essa Minor Hockey on Facebook
Quick Links
Manage Subscriptions
Signup to receive email or text messages for the teams you want to follow.
Venue Details
Google Maps
Angus Recreation Center
8529 County Road 10 , Angus, ON  
  • Current Season

    No Scores Reported
  • All-Time

    No Scores Reported
Other Home Venues
Printed from essaminorhockey.com on Monday, July 6, 2020 at 6:38 PM